Brusel hrozí vysokou pokutou pro Křetínského holding

Ekonomika
20. 12. 2010 14:21
Sídlo J&T bylo terčem kontroly Bruselu.
Sídlo J&T bylo terčem kontroly Bruselu.

Společnosti Energetický průmyslový holding a J&T Investment Advisors bránily koncem listopadu 2009 kontrole inspektorů Evropské komise. Vyplývá to z předběžného šetření Evropské komise (EK).

Firmám hrozí, že přijdou až o jedno procento ze svého celosvětového obratu ve formě pokuty. O hrozbě sankce informovala komise.

Komise tvrdí, že pracovníci Energetického průmyslového holdingu a J&T Investment Advisors nezablokovali účet elektronické pošty, neotevřeli zabezpečené e-maily a přesměrovali příchozí elektronickou poštu. "Pokud jde o elektronické dokumenty, právo na neomezený přístup do prostor společnosti a na pořizování kopií dokumentů souvisejících s podnikáním znamená, že inspektorům je třeba poskytnout hesla k zabezpečené elektronické poště," uvedla komise.

Vyšetřování Bruselu se soustředí na aktivity skupiny J&T, která obě společnosti z velké části patří. V energetice Energetický průmyslový holding (EPH) čelí spolu s energetickým gigantem ČEZ podezření, že vytěsňují konkurenci. Oba případy jsou ovšem od sebe oddělené a Energetický průmyslový holding a J&T Investment Advisors tak teoreticky mohou dostat pokuty dvě, pokud by jim komise vinu dokázala.

"Zveřejněné mediální informace Energetický a průmyslový holding překvapují, jelikož jsme očekávali, že EK nejprve vydá a doručí tzv. „statement of objections", ve kterém konkrétně formuluje, v čem spatřuje možné pochybení holdingu a dá mu příležitost se k tomuto sdělení konkrétně vyjádřit," uvedl mluvčí EPH Martin Maňák.

"Pokud komise v rámci svého vyšetřování získá dostatečné důkazy, že došlo k protiprávnímu jednání, může uložit pokutu až do výše jednoho procenta celosvětového obratu společnosti," uvedla komise. Podle výroční zprávy EPH ve Sbírce listin holding v loňském roce utržil 7,22 miliardy korun. Pokuta by tak mohla přesáhnout 72 milionů korun.

Čtyřicet procent holdingu vlastní skupina J&T, skupina PPF Petra Kellnera ovládá 29 procent a dalších jedenáct procent patří italské Generali. Zbývající pětinu kontroluje šéf holdingu Daniel Křetínský.

Další čtení

Cena bitcoinu se vrátila nad hranici 100.000 dolarů

Ekonomika
8. 5. 2025

Pohonné hmoty v Česku zůstávají nejnižší za několik let, ceny dál klesly

Ekonomika
8. 5. 2025

ČNB snížila úrokovou sazbu. Prostor pro další pokles je omezený

Ekonomika
7. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ