Brusel prosadil svou. ČR musí změnit systém dotací

Ekonomika
20. 3. 2007 12:36
Ministr zemědělství Petr Gandalovič
Ministr zemědělství Petr Gandalovič

Ministr zemědělství Petr GandalovičČeská republika musí změnit systém vyplácení přímých dotací pro zemědělce. Novinářům to v úterý po jednání s evropskou komisařkou Mariann Fischer-Boelovou řekl ministr zemědělství Petr Gandalovič. Takzvané národní dorovnání bude vláda vyplácet formou platby na plochu, a nikoli na vybrané komodity, jak tomu bylo dosud.

V úterý ráno se Petr Gandalovič chystal na zasedání ministrů zemědělství EU s tím, že podnikne poslední pokus, jak zabránit změně přímých plateb pro české zemědělce. Chystal se přesvědčit eurokomisařku pro zemědělství Mariann Fischer-Boelovou, aby dodržela svůj údajný slib, že Česko bude moci nadále vyplácet peníze zemědělcům za stejných podmínek.

Na úterním zasedání však neuspěl. Brusel ministrovi nevyšel vstříc a rozhodl, že Česko musí vyplácet národní dorovnání rovněž formou platby na plochu. V předchozích dvou letech se tyto prostředky poskytovaly na vybrané komodity, například skot, chmel, len a některé plodiny na orné půdě.

Snaha oddělit dotace od konkrétní produkce je jedním ze základních kroků reformy zemědělské politiky unie. Podle komise se mají zemědělci sami rozhodnout, zda se jim vyplatí dělat spíše chmel, chovat krávy, nebo se zaměřit na něco jiného.

Přímé platby, základní zemědělské podpory, budou letos v tuzemsku dosahovat čtyřiceti procent úrovně ve starých členských zemích EU. Stát hodlá plně využít možnosti dané přístupovou smlouvou a dorovná je až na sedmdesát procent. Celkově by mělo jít o více než sedmnáct miliard korun.

Čeští zemědělci i ministerstvo zemědělství se této změně bezúspěšně bránili. Zemědělci měli totiž obavy, že kvůli změně systému vyplácení dotací na plochu přijdou o podstatnou část peněz. Podle Gandaloviče však změna většinu z nich nepoškodí. Na novém systému vyplácení budou však tratit ti, kdo chtějí své hospodářství rozšiřovat a nebo začínají se zemědělstvím od začátku.

Česko zachovávalo systém vyplácení na komoditu jako poslední členský stát Evropské unie. Podle Gandaloviče zejména proto, že se osvědčil. Odpůrcem nové změny bylo i Lotyšsko, ale i jeho vláda nakonec musela před tlakem Evropské komise "kapitulovat".

Celkové podpory agrárnímu sektoru po vstupu do unie rostou a pro letošek by měly podle ministerstva zemědělství představovat přes 36 miliard korun. Zemědělcům jsou kromě přímých plateb a jejich národního dorovnání určeny další peníze z evropských fondů v rámci nového programu rozvoje venkova. Další zdroje proudí i na tzv. tržní opatření. Stát vyplácí národní dotace a Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond pomáhá farmářům s úvěry.

Foto: Robert Zlatohlávek

Autor: ČTK

Další čtení

Vývoz známého italského sýra Grana Padano byl loni rekordní

Ekonomika
18. 4. 2025
Ilustrační foto

IDC: Odbyt smartphonů v Číně ve čtvrtletí rostl, Apple ale utrpěl výrazný pokles

Ekonomika
18. 4. 2025

Česko už dluží celkem 3,41 bilionu. Státní dluh letos vzrostl zatím o 45 miliard

Ekonomika
17. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ