Ministerstvo zemědělství (MZe) chce prosadit, aby obchodníci s potravinami povinně uváděli u vchodu do prodejen podíl českého zboží na jejich pultech. Na konferenci u příležitosti Světového dne chleba to uvedla vrchní ředitelka Sekce potravinářských výrob Úřadu pro potraviny Viera Šedivá.
Návrh je součástí novely zákona o potravinách, která prošla meziresortním připomínkovým řízením a kterou nyní ministerstvo předloží vládě. Podle obchodníků je však složité podíl českého zboží v sortimentu stanovit, chybí také jasná definice českého výrobku.
Údaj o podílu domácích výrobků v daném obchodním řetězci má podle mluvčí MZe Dany Večeřové pomoci zákazníkům pomoci s výběrem místa, kde budou jídlo nakupovat.
Podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu Zdeňka Juračky je nutné nejdříve definici stanovit. "Obchodníci jsou připraveni takové číslo zveřejnit, ale musí to být technicky schůdné a administrativně co nejméně náročné," uvedl. Podle něj se navíc podíl českého zboží v sortimentu denně mění. Jak řekla Večeřová, novelu by následovala prováděcí vyhláška, která by přesně definovala, co je český výrobek, a určila přesný postup pro stanovování podílů.
"V každém případě by toto nařízení znamenalo administrativní zátěž. Dále bude nutné dořešit otázku aktualizací a také kontrolních mechanismů," řekla mluvčí Globusu Pavla Hobíková.
Řetězec COOP, který vede Juračka, má v sortimentu asi 80 procent tuzemských produktů, pokud se za ně považuje zboží vyrobené na českém území. Albert uvádí, že stoprocentně českými dodavateli pokrývá segment čerstvého pečiva, chlazeného kuřecího masa, mléka a mléčných výrobků.
Supermarkety Billa podíl českého zboží na prodejích již nyní zveřejňují. "Zákazníci na plakátu umístěném v každém supermarketu najdou sdělení, že 65 procent veškerého prodávaného zboží má český původ. S povinným označováním podílu českého zboží tedy žádný problém nemáme," uvedla mluvčí Billy Gabriela Bechynská.
Zveřejňování údajů o zastoupení domácích potravinářských produktů na tržbách prodejců potravin s ročním obratem alespoň deset milionů eur (257 milionů korun) je od letošního dubna povinné na Slovensku.