Finanční problémy
Bývalá firma exministra Řebíčka jde do insolvence. Kvůli médiím?
08.08.2012 12:39 Aktualizováno 08.08. 16:27
Stavební firma Viamont založená bývalým ministrem dopravy Alešem Řebíčkem (ODS) míří do úpadku. Insolvenční návrh na sebe podalo minulý týden vedení firmy. Vyplývá to z insolvenčního rejstříku. Firma dluží asi 218 milionů korun a z problémů viní i "nepřátelskou mediální kampaň".
Majitelem Viamontu se v roce 2010 staly Inženýrské a dopravní stavby (IDS) Olomouc, v jejichž vedení Řebíček také působil. Další dceřiné firmy Viamontu si už z větší části změnily název a fungují v rámci koncernu IDS.
Firmu Viamont založilo v roce 1992 několik zaměstnanců tehdejší Traťové strojní stanice Ústí nad Labem, kteří svému bývalému zaměstnavateli začali vzápětí konkurovat. K opravám železničních tratí se postupně přidala i železniční doprava a další aktivity. Když se firma v roce 1996 změnila na akciovku, předsedou představenstva se stal právě Řebíček a ve vedení vydržel až do roku 2004. O necelé dva roky později se stal poslancem a ministrem dopravy v Topolánkově vládě. Tvrdil, že svůj podíl ve Viamontu prodal.
Teď Viamont zřejmě končí. Už v květnu čelil jednomu insolvenčnímu návrhu, který ještě soud odmítl, teď už ale o insolvenci požádal sám. "Nelze očekávat, že mohl dlužník nastalou nepříznivou situaci překlenout v rámci dalšího provozování svého podniku. Dlužník je rovněž v úpadku ve formě předlužení," uvedlo vedení firmy v návrhu. Přiznalo dluhy 218 milionů korun a aktiva 222 milionů korun; rozprodejem aktiv se v insolvenci zpravidla splácí alespoň část dluhů. Firma už má i obestavený účet a letos snižovala počty zaměstnanců, jejich celkový počet ale neuvádí.
Vlastníkem Viamontu se stal v roce 2010 koncern IDS Olomouc, který má prakticky stejný obor aktivit jako původní Viamont. Řebíček dokonce v roce 2003 krátce předsedal jeho dozorčí radě a ve statutárních orgánech se vyskytli i další lidé, kteří původně působili ve Viamontu. Majitelem koncernu je moravský podnikatel Zdeněk Kyselý.
Viamont svůj úpadek vysvětluje ekonomickou recesi, poklesem objemu stavebních zakázek i svým neúspěchem v jejich získávání. Ale nejen tím. "Situace se zhoršovala (...) též v důsledku nepřátelské mediální kampaně související s předchozím akcionářem, která zejména u vyhlašovaných veřejných zakázek prakticky znemožnila uspět," tvrdí Viamont. Firma byla s Řebíčkem v médiích spojována i v době, kdy byl ministrem.
Od doby, kdy se Řebíček od firmy distancoval, zmizela řada dceřiných firem Viamontu. Zbyly už jen dvě, Viamont DTS a Viamont Development, naopak minimálně další čtyři jména už ze světa zmizela.
Nákladního dopravce Viamont Cargo koupil už v roce 2008 jeho konkurent OKD Doprava, který později přešel pod křídla nadnárodního Advanced World Transport, osobní železniční dopravu na regionálních tratích převzalo IDS a přejmenovalo ji na GW Train Regio. IDS má vlastnický podíl i ve firmě Viatech, přejmenované na FVE Tech, a tenisovém LTC Viamont, který si změnil název na Teplická sportovní a vzdělávací.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.