Bývalá Řebíčkova firma Viamont loni prodělala 63 milionů
19.05.2010 10:15 Původní zpráva
Firma Viamont, kterou spoluvlastnil exministr dopravy Aleš Řebíček, loni utrpěla ztrátu ve výši 63 milionů korun. Naposledy byla firma v mínusu v roce 1999, kdy její ztráta dosáhla výše 22,4 milionu korun. V roce 2008 přitom dosáhla firma rekordního zisku ve výši 430 milionů korun.
Informace o loňském hospodaření zveřejnil Viamont v rámci oznámení o konání valné hromady společnosti. Výnosy firmy loni dosáhly 708,6 milionu korun, ale náklady byly dokonce 771,7 milionu. Firma tak spadla do ztráty.
Ještě v polovině minulého roku přitom Viamont plánoval mírný zisk. "Na rok 2009 plánuje Viamont hospodářský výsledek ve výši 19,6 milionu při výkonech 392,1 milionu korun," sdělil tehdy redakci časopisu TÝDEN předseda představenstva Viamontu Luděk Peleška. Už v polovině minulého roku ale na společnost doléhala nejtvrdší recese v historii České republiky. "Zakázek je méně a konkurenční boj se přiostřuje," uvedl v té době Peleška.
Oproti roku 2008 tak jde o dramatickou změnu v hospodaření společnosti. Za rekordní zisk 430 milionů v roce 2008 Viamont ale vděčil tomu, že prodal svou dceřinou společnost Viamont Cargo firmě OKD Doprava, kterou spoluvlastní finančních Zdeněk Bakala. Zisk tehdy přesáhl součet všech výdělků společnosti za ostatní roky její existence.
ČTĚTE TAKÉ: Policie vyšetřuje prodej akcií Řebíčkovy firmy Viamont
Na rekordním zisku vydělal i exministr dopravy Aleš Řebíček, který v minulosti vlastnil třetinový podíl ve Viamontu. V roce 2008 tak vyinkasoval za své akcie 217,5 milionu korun a o rok dříve čtyřicet milionů. Za získané peníze si bývalý ministr pořídil například parcely v Toskánsku za 126,4 milionu a za deset milionů byt v Dubaji.
Skupina Viamont se nyní podle dostupných informací rozprodává. Antimonopolní úřad totiž schválil prodej polovičního podílu ve společnosti Viamont DSP rakouskému Strabagu. Viamont DSP přitom vlastnila ústecká firma Viamont napůl právě se Strabagem, který tak získá možnost Viamont DSP zcela ovládnout. Antimonopolní úřad zároveň povolil Inženýrským a dopravním stavbám Olomouc získát 79,73procentní podíl ve Viamontu.
Foto: Petra Mášová
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.