Silná koruna
Čechy láká dovolená v zahraničí, populární destinace zlevní
26.04.2017 12:50
Dovolená pro Čechy ve většině nejpopulárnějších turistických destinací letos zlevní. V deseti ze 13 zemí turisté na dovolené proti loňsku ušetří. Nejvíce si čeští turisté polepší v Egyptě, Turecku a Tunisku. Naopak kupní síla Čechů klesla meziročně ve Španělsku, Maďarsku a nejoblíbenější turistické destinaci Čechů Chorvatsku. Vyplývá to z analýzy UniCredit Bank.
Kupní síla české koruny stoupla letos v Turecku o 11 procent, v Tunisku o téměř sedm procent a v Bulharsku o skoro dvě procenta. V dalších zemích, jako je Slovensko, Řecko či Francie, se kupní síla české měny zvýšila jen kolem jednoho procenta. Naopak v Chorvatsku a Maďarsku kupní síla Čechů klesla o zhruba jedno procento, ve Španělsku méně.
Stejně jako loni se Češi mohou těšit z největšího přilepšení při svých útratách v Egyptě. "Zásluhu na tom mělo prudké oslabení egyptské měny, která za uplynulý rok proti koruně ztratila dokonce polovinu své hodnoty. V případě Egypta je obtížné nárůst kupní síly koruny statisticky vyčíslit," dodal hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.
Jen ve třech zemích, do kterých Češi vyrážejí nejčastěji, nakoupí letos levněji než doma - v Bulharsku, Turecku a Maďarsku. V Bulharsku čeští turisté pořídí za českou tisícikorunu zboží či služby v hodnotě 1370 korun. V Turecku za českých tisíc korun lze pořídit zboží v hodnotě 1180 korun a v Maďarsku za 1110 korun.
"Ve zbylých destinacích se Čechům nákupy v porovnání s tuzemskými spíše prodraží. Vlivem nízkých životních nákladům doma je pro Čechy zahraničí dražší v průměru o 15 procent," řekl Sobíšek. Nejdražší z populárních destinací jsou naopak Rakousko a Francie, kde lze za českou tisícovku koupit ekvivalent zboží a služeb v hodnotě 610, resp. 620 korun. Průměr 11 sledovaných zemí je 853 korun, v oblíbeném Chorvatsku to je 963 korun.
Analýza upozorňuje také na významné cenové rozdíly mezi městy jednotlivých zemí. Často platí, že oblíbené turistické cíle jsou celkově dražší než ostatní města. Například v Chorvatsku je nejdráž v Dubrovníku, kde má česká tisícovka hodnotu jen 649 korun. Velké rozdíly jsou znatelné i v Itálii.
"V sicilském Palermu nakoupíme za tisíc korun zboží a služby v hodnotě 689 korun, v Římě je to 568 korun a na severu v Bolzanu pouze 510 korun. Podobně v Turecku je Istanbul pro Čechy dražší než utrácení doma, ale v přímořských střediscích naopak ušetří," řekl ekonom. Obecně však platí, že zahraniční destinace jsou pro Čechy dražší než dovolená doma.
Češi stále více cestují do zahraničí. Loni podnikli 4,3 milionu delších cest, ve srovnání s rokem 2015 o 70 tisíc více. "Nejrychlejší růst reálných mezd za posledních osm let i klesající nezaměstnanost se promítají do zájmů Čechů cestovat za hranice naší země," dodal Sobíšek.
Nejžádanějšími zájezdy jsou letos podle Jana Bezděka z cestovní kanceláře Fischer Řecko, Španělsko, Egypt a Bulharsko. Meziročně přitom podle něj zdražily zájezdy do Španělska.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.