ČEKIA: Počet firem v daňovém ráji po mnoha letech klesl

Ekonomika
16. 4. 2013 11:12
Mezi daňové ráje patří například Seychely.
Mezi daňové ráje patří například Seychely.

Počet českých společností, které mají vlastníka se sídlem v místě považovaném za daňový ráj, poprvé po mnoha letech klesl. Od konce roku 2012 do konce března se jejich počet snížil o 44 na 12 632. Pokles je první za posledních sedm let, kdy Česká kapitálová informační agentura (ČEKIA) zájem podnikatelů o daňovou optimalizaci a zajištění anonymního vlastnictví pravidelně sleduje.

"V prvním kvartálu letošního roku jsme zaznamenali pokles nebo stagnaci počtu českých firem s vlastníkem z daňového ráje ve 14 z 19 sledovaných destinací. K růstu došlo v případě Seychel (32 nových), Kypru (15), Malty, Belize a Panamy (po pěti)," komentovala statistiky analytička agentury Petra Štěpánová.

Nedomnívá se ale, že jde o zásadní ochlazení zájmu podnikatelů o daňovou optimalizaci. "Z našich dlouhodobých statistik vyplývá, že první pololetí z pohledu přesunování mateřských firem bývá slabší, nicméně svoji roli zřejmě sehrálo i zveřejnění seznamu milionářů s majetkem v daňových rájích. Na Slovensku počet firem, které v prvních třech měsících přesunuly své sídlo do daňového ráje, vzrostl o 65," dodala Štěpánová. Paradoxní je to, že i přes krizi na Kypru letos zatím v Česku přibylo 15 firem s kyperským vlastníkem.

"První kvartál poznamenala bankovní krize na Kypru a únik informací z některých offshore jurisdikcí. Obecně je možné říci, že se klienti ve světle těchto událostí rozhodli posunout své rozhodnuti s ohledem na založení zahraničních společností a jejich následné využití.

Nicméně nepředpokládáme, že se v dlouhodobé perspektivě sníží zájem klientů o společnosti v daňových rájích. Do budoucna očekáváme zvýšený zájem o méně frekventované jurisdikce jako například Singapur nebo Hong Kong," řekl obchodní ředitel společnosti Smart Companies Filip Reinoso.

Z daňového ráje jsou tak kontrolována zhruba tři procenta z 366.500 firem registrovaných v Česku. ČEKIA, která patří do nadnárodní skupiny Bisnode, tyto informace čerpá výhradně z veřejně dostupných zdrojů.

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) počátkem měsíce uvedl, že přesídlením tuzemských firem do daňových rájů přichází Česká republika maximálně o miliardy korun ročně, nikoli o desítky miliard, jak tvrdí některé odhady. Přesidlování firem podle ministra nelze připisovat domácí rozpočtové politice, ale je to důsledek toho, že se Česko stalo svobodnou a otevřenou ekonomikou.

Autor: ČTK Foto: Shutterstock

Další čtení

Inflace v Turecku v červnu zvolnila na 35,1 procenta, zůstává nejvyšší v Evropě

Ekonomika
4. 7. 2025

Majetkový úřad prodal bývalé sídlo ÚSTR v Praze na Žižkově za 387 milionů korun

Ekonomika
3. 7. 2025
ilustrační foto

Cestování je hit. Do patnácti let se ztrojnásobí, říká průzkum

Ekonomika
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ