ČEKIA: Počet firem v daňovém ráji po mnoha letech klesl

Ekonomika
16. 4. 2013 11:12
Mezi daňové ráje patří například Seychely.
Mezi daňové ráje patří například Seychely.

Počet českých společností, které mají vlastníka se sídlem v místě považovaném za daňový ráj, poprvé po mnoha letech klesl. Od konce roku 2012 do konce března se jejich počet snížil o 44 na 12 632. Pokles je první za posledních sedm let, kdy Česká kapitálová informační agentura (ČEKIA) zájem podnikatelů o daňovou optimalizaci a zajištění anonymního vlastnictví pravidelně sleduje.

"V prvním kvartálu letošního roku jsme zaznamenali pokles nebo stagnaci počtu českých firem s vlastníkem z daňového ráje ve 14 z 19 sledovaných destinací. K růstu došlo v případě Seychel (32 nových), Kypru (15), Malty, Belize a Panamy (po pěti)," komentovala statistiky analytička agentury Petra Štěpánová.

Nedomnívá se ale, že jde o zásadní ochlazení zájmu podnikatelů o daňovou optimalizaci. "Z našich dlouhodobých statistik vyplývá, že první pololetí z pohledu přesunování mateřských firem bývá slabší, nicméně svoji roli zřejmě sehrálo i zveřejnění seznamu milionářů s majetkem v daňových rájích. Na Slovensku počet firem, které v prvních třech měsících přesunuly své sídlo do daňového ráje, vzrostl o 65," dodala Štěpánová. Paradoxní je to, že i přes krizi na Kypru letos zatím v Česku přibylo 15 firem s kyperským vlastníkem.

"První kvartál poznamenala bankovní krize na Kypru a únik informací z některých offshore jurisdikcí. Obecně je možné říci, že se klienti ve světle těchto událostí rozhodli posunout své rozhodnuti s ohledem na založení zahraničních společností a jejich následné využití.

Nicméně nepředpokládáme, že se v dlouhodobé perspektivě sníží zájem klientů o společnosti v daňových rájích. Do budoucna očekáváme zvýšený zájem o méně frekventované jurisdikce jako například Singapur nebo Hong Kong," řekl obchodní ředitel společnosti Smart Companies Filip Reinoso.

Z daňového ráje jsou tak kontrolována zhruba tři procenta z 366.500 firem registrovaných v Česku. ČEKIA, která patří do nadnárodní skupiny Bisnode, tyto informace čerpá výhradně z veřejně dostupných zdrojů.

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) počátkem měsíce uvedl, že přesídlením tuzemských firem do daňových rájů přichází Česká republika maximálně o miliardy korun ročně, nikoli o desítky miliard, jak tvrdí některé odhady. Přesidlování firem podle ministra nelze připisovat domácí rozpočtové politice, ale je to důsledek toho, že se Česko stalo svobodnou a otevřenou ekonomikou.

Autor: ČTK Foto: Shutterstock

Další čtení

Pražská burza zavřela na nejvyšší hodnotě v historii, dnes přidala dvě procenta

Ekonomika
9. 5. 2025

ČSÚ: Růst maloobchodních tržeb v březnu zrychlil, dařilo se i turistice a službám

Ekonomika
9. 5. 2025
ilustrační foto

Trump zase počítá. Nově by chtěl Číně snížit cla ze 145 procent na 80

Ekonomika
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ