Trh nemovitostí
Ceny bytů v Praze dál rostou. I kvůli nedostatečné nabídce
18.05.2017 19:15
Příčinou prudkého růstu cen nových bytů v Praze je jejich nedostatečná nabídka. Řešením je zrychlit povolování a začít stavět. Na diskusním setkání Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí (ARTN) to sdělil bývalý guvernér ČNB Miroslav Singer, v současnosti hlavní ekonom Generali. Potvrdil tak názory většiny oslovených developerů a odborníků. V podobném duchu vyznívají i výsledky nové studie ARTN. Zásahy centrální banky do hypotečního trhu Singer považuje za rozumné.
"Hlavní příčinou je nedostatek bytů. V Praze se staví méně než na jiných místech, protože povolování a všechny ty procesy kolem developmentu jsou prostě pomalé. Zásadní problém je v tom, že se tady vytvořila kultura, že development je zločin. A teď to schytáváme. Kdyby byly problémy na straně poptávky, tak vidíme nárůst cen nemovitostí všude jinde. Ale ten skutečně prudký nárůst je principiálně o Praze," uvedl Singer.
Podle údajů developerských firem Trigema, Skanska Reality a Central Group průměrná cena nových prodaných bytů v Praze na konci března meziročně vzrostla o 19,2 procenta na 72 131 korun za metr čtvereční. Developeři v Praze prodali v prvním čtvrtletí 1350 nových bytů, meziročně o 15,6 procenta méně. Zásoba dostupných bytů klesla o 34,3 procenta na 3450. Zatímco v Česku se podle ČSÚ v prvním čtvrtletí začalo stavět meziročně téměř o polovinu více bytů v bytových domech, v Praze jejich počet už rok a půl meziročně klesá.
Podle doporučení ČNB by od dubna měly banky poskytovat hypotéky maximálně do 90 procent hodnoty zajištěné nemovitosti. Od loňského října to bylo do 95 procent. Úvěry nad 80 procent hodnoty nemovitosti by navíc měly tvořit maximálně 15 procent portfolia bank. Singer považuje tyto zásahy za rozumné. "Snaží se zbrzdit především nárůst cen, který by byl tažen čistě úvěrovou činností za účelem spekulací. ČNB se hlavně snaží bránit tomu, aby tady vyrostla bublina tažená úvěry," doplnil bývalý guvernér. Podle analytiků, zpřísnění podmínek trh s hypotékami příliš neovlivní. Zásah ČNB považují za nadměrný nebo zbytečný.
Průměrná úroková sazba hypoték podle údajů Fincentra Hypoindexu v dubnu stoupla na 2,01 procenta z březnových 1,95 procenta. Na této úrovni byly sazby naposledy v únoru 2016. Loni v listopadu a prosinci byla sazba na minimu 1,77 procenta. Hypotéky tak zdražují a jejich dostupnost je horší. To se promítá i na snižujících se počtech a objemech. V dubnu bylo sjednáno 8555 nových hypotečních úvěrů, což je o 1833 méně než v březnu. I objemy byly v dubnu nižší, a to o 3,5 miliardy korun proti březnu. Ve čtvrtém měsíci objemy klesly na 17,579 miliardy korun.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.