Zářijová bilance
Ceny v průmyslu rostly, v zemědělství zpomalily pokles
16.10.2018 11:30 Aktualizováno 16.10. 12:55
Ceny průmyslových výrobců v Česku v září dál zpomalily meziroční růst na 3,2 procenta ze srpnových 3,3 procenta. Ceny nadále rostly také u stavebních prací a tržních služeb pro podniky, v zemědělství opět výrazně zpomalily pokles. Údaje zveřejnil Český statistický úřad. Informoval také o vývoji cen v zahraničním obchodě za srpen, ceny dováženého zboží v osmém měsíci zrychlily meziroční růst, u vyváženého zboží růst zpomalil.
Ceny u výrobců mohou naznačit budoucí vývoj cen pro spotřebitele. Míra spotřebitelské inflace v září klesla na 2,3 procenta ze srpnových 2,5 procenta, proti loňskému září zdražilo hlavně bydlení a potraviny.
Za pokračujícím růstem cen v průmyslu jsou podle analytiků zvyšující se mzdové náklady a ceny surovin a energií. Očekávají přelévání inflačních tlaků do cen pro spotřebitele. "Na peněženku českého spotřebitele dolehne současný vývoj zvláště tíživě na přelomu roku. To se v cenách potravin naplno bude projevovat růst nákladů zemědělské výroby a také budou zdražovat dodavatelé energií, jako je elektřina nebo plyn," uvedl hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda.
Růst výrobních cen může podle ekonomů vzít v úvahu bankovní rada České národní banky při rozhodování o úrokových sazbách. "Další zvyšování podle našeho názoru připadá hned na příští zasedání v listopadu, kde se klíčová sazba dostane na 1,75 procenta," podotkla analytička Komerční banky Monika Junicke.
V průmyslu v září rostly proti loňsku zejména ceny koksu a ropných produktů, vzhůru šly také ceny kovů, energií a chemických látek. Mírně se snížily ceny dopravních prostředků a potravinářských výrobků, nápojů a tabáku.
V zemědělství ceny zpomalily meziroční pokles na 0,4 procenta ze srpnových 2,1 procenta. V rostlinné výrobě se ceny zvýšily o čtyři procenta, v živočišné naopak klesly o 6,5 procenta. Téměř o čtvrtinu proti loňsku zdražila zelenina, obiloviny zhruba o desetinu. Klesly naopak ceny ovoce o víc než třetinu a jatečných prasat o téměř 17 procent.
Polevující meziroční pokles zemědělských cen je podle Kovandy dán vedle mzdových nákladů a zdražování energií letošním suchem. Předpokládá, že v říjnu už ceny v zemědělství porostou. Zářijový meziměsíční růst cen o 4,5 procenta byl podle něj nejvyšší od února 2011.
Ceny stavebních prací se podle odhadů zvýšily o 3,8 procenta, v srpnu meziročně stouply o 3,5 procenta. Nadále rostly také ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví. "Na cenách ve stavebnictví se podepisuje obrovský převis poptávky nad nabídkou, protože kapacita tohoto sektoru je úplně vyčerpaná," uvedla Junicke. Tržní služby pro podniky v září zdražily o 1,6 procenta po růstu cen o 1,5 procenta v srpnu.
Meziměsíčně vzrostly ceny v průmyslu o 0,3 procenta, v zemědělství o zmíněných 4,5 procenta. Ceny stavebních prací se proti srpnu zvýšily o půl procenta a ceny tržních služeb pro podniky o 1,2 procenta.
V zahraničním obchodě v srpnu vývozní ceny zpomalily meziroční růst na 1,6 procenta ze srpnových 1,8 procenta. Zásadní vliv mělo zvýšení cen elektřiny. Dovozní ceny se v osmém měsíci zvýšily o 2,9 procenta, o měsíc dřív stouply o 2,5 procenta. Za srpnovým růstem stálo zejména zdražení ropy a ropných výrobků.
Proti červenci vývozní ceny klesly o 0,3 procenta, dovozní o 0,1 procenta.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.