Černý trh s alkoholem se zmenšil, výběr daně z lihu roste

Ekonomika
31. 3. 2016 19:20
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Na základě údajů o rostoucím inkasu spotřební daně z lihu v letech 2014 a 2015 je možné tvrdit, že se černý trh s alkoholem zmenšil. Klesly i související daňové úniky. Jejich riziko u tohoto zboží je nižší než v roce 2012, tedy před metanolovou aférou. Na semináři ve Sněmovně na téma Tři roky po metanolové aféře to řekla náměstkyně ministra financí Alena Schillerová.

Generální ředitel celní správy Petr Kašpar uvedl, že celníci loni vybrali na spotřební dani z lihu přes sedm miliard korun. To je podle něj rekord od roku 2004, kdy dostali za úkol tuto daň vybírat.

Prezident Unie výrobců a dovozců lihovin Pavel Dvořáček uvedl, že výběr daní roste hlavně díky novým zákonům a důslednému přístupu celní správy. Díky přístupu státní správy a změnám zákonů se černý trh s alkoholem se podle něj snížil na úroveň do deseti procent. Výběr spotřební daně roste i při poklesu nebo stagnaci oficiální spotřeby alkoholu, což podle něj ukazuje přesun spotřebitelské poptávky směrem k legální produkci.

Vláda už loni v návrhu státního závěrečného účtu za rok 2014 uvedla, že poptávka zákazníků po lihovinách pochybného nebo neznámého původu klesla a stejně tak se výrazně omezila jejich nabídka. Chování části spotřebitelů se změnilo a víc než v minulosti dávají přednost nákupu lihovin z bezproblémových zdrojů, jako jsou kamenné obchody nebo obchodní řetězce.

Líh jako přestupek

Unie výrobců a dovozců lihu však poukazuje na to, že nedovolená příprava lihovin je stále jen přestupkem. Chce, aby se z ní stal opět trestný čin a považuje to na nejdůležitější prvek ochrany spotřebitele a nejúčinnější omezení černého trhu s alkoholem. Podle unie je stále možné koupit si alkohol za cenu nižší, než je prostý součet spotřební daně DPH.

Dvořáčkovi také vadí, že je možné si třeba na internetu koupit destilační kolonu, nechat si ji dovézt domů a tam ji používat. Podle něj by měla existovat kontrola prodeje a držení těchto zařízení.

Podle ekonoma společnosti Next Finance Vladimíra Pikory bylo příčinou celé kauzy vysoké zdanění. Kdyby nebylo tak vysoké zdanění, neměli podle něj lidé potřebu obcházet legální trh s alkoholem.

Při metanolové aféře, která začala v září 2012, zemřely v Česku po vypití nelegálně vyrobeného alkoholu desítky lidí. Stát následně zavedl například pásky s novými ochrannými prvky na lahve s alkoholem nebo povinnost umístit kamery do míst, kde se lahve s lihovinami označují. Omezila se velikost spotřebního balení lihovin, už není možné je prodávat po kanystrech, a zavedly se kauce pro obchodníky i výrobce. "Žádné další opatření v tuto chvíli neplánujeme," řekla náměstkyně Schillerová.

Autor: ČTK Foto: archiv

Další čtení

Cena bitcoinu se vrátila nad hranici 100.000 dolarů

Ekonomika
8. 5. 2025

Pohonné hmoty v Česku zůstávají nejnižší za několik let, ceny dál klesly

Ekonomika
8. 5. 2025

ČNB snížila úrokovou sazbu. Prostor pro další pokles je omezený

Ekonomika
7. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ