Kupní síla
Češi bohatnou, ale pomalu, spočítal Eurostat
18.12.2015 05:05 Původní zpráva
Česká republika patří v blahobytu domácností na devátou nejhorší příčku v Evropské unii. Lépe jsou na tom Slováci, Litevci, Řekové i Italové. Vyplývá to z údajů zveřejněných v těchto dnech evropským statistickým úřadem Eurostat.
Anketa:
Kdybyste měli oznámkovat jako ve škole, jaký pro vás byl uplynulý rok, co byste zvolili?
Podle měření takzvané skutečné osobní spotřeby obyvatele (Actual Individual Consupmption per capita, AIC) si totiž Češi mohou dovolit nakoupit o 24 procent méně zboží a služeb než průměrný Evropan. Pohybuje se totiž v žebříčku se 76 procenty evropského průměru na dvacátém místě (tedy deváté příčce od konce).
Oproti předchozím letům si přitom Češi o něco polepšili. Rok předtím byli na 75 procentech, a v roce 2012 to bylo 72 procent. "Nejvyšší úroveň byla zaznamenána v Lucembursku, 41 procent nad průměrem Evropské unie," konstatovali statistici. Německo a Rakousko byly o 23, respektive 22 procent nad průměrem. Těsně nad Českou republikou jsou Slováci se 77 procenty evropského průměru. Nejhůře jsou na tom Bulhaři s 51 a Rumuni s 57 procenty.
Situace ve všech členských státech Evropské unie je přitom v posledních třech letech poměrně stabilní. Asi nejvýraznější nárůst byl zaznamenaný v pobaltských státech. V Litvě se od roku 2012 kupní síla zvýšila ze 74 na 81 procent, v Lotyšsku ze 61 na 65 procent a v Estonsku ze 65 na 68 procent. Nejmarkantnější pokles byl zaznamenaný v Itálii, ze 103 na 98 procent, a na Kypru, z 95 na 90 procent.
Žebříček zveřejněný Eurostatem vychází z revidovaných dat za rok 2014. Ukazatel AIC (měřený ve standardu kupní síly na osobu) zahrnuje zboží a služby skutečně spotřebovávané obyvatelstvem, bez ohledu na to, zda jsou nakupovány a placeny domácnostmi, vládou, nebo neziskovými organizacemi.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.