Češi kvůli uprchlíkům a teroru mění "dovolenkové zvyky"

Ekonomika
20. 5. 2016 05:33
Na dovolenou autem (ilustrační foto).
Na dovolenou autem (ilustrační foto).

Češi v poslední době výrazně mění cestovatelské zvyky. Více než polovina lidí se letos na dovolenou vydá autem. Už loni vzrostl o desetinu počet lidí, kteří vyměnili cestu letadlem za jízdu po silnici. Naopak do zemí, kam se běžně létá, vycestovalo o čtvrtinu Čechů méně. Roste i počet Čechů, kteří cestují na vlastní pěst, loni jich bylo 58 procent.

"Kvůli bezpečnostní situaci a uprchlické krizi řada Čechů stráví dovolenou raději v Česku a Evropě, hotely ve větší míře nahrazují penziony a kempy. Už teď je patrný pokles zájmu o africké země a Turecko, a to v řádech desítek procent," uvedl manažer komunikace ERV Evropské pojišťovny Vlastimil Divoký.

Autem se loni vydalo na dovolenou 50 procent Čechů, předloni to bylo 47 procent. Rostoucí zájem o zájezdy autem potvrdil tento týden šéf Exim tours Ferid Nasr. Cestovní kancelář letos desetkrát zvýšila nabídka zájezdů vlastní dopravou do Rakouska, Itálie, Maďarska a Slovenska. "Máme obrovský nárůst poptávky u zájezdů autem," řekl.

Češi letos také vyčkávají s koupí zájezdu na poslední chvíli, chtějí se rozhodnout až podle aktuální situace v prázdninových destinacích. Délka letní dovolené se zkracuje, dvě třetiny Čechů stráví na zahraniční dovolené maximálně týden.

Přibývá individuálních turistů, kteří nevyužívají služeb cestovní kanceláře. Loni šlo o 58 procent českých turistů, letos to bude podle ERV víc. Ještě v roce 2013 tvořili individuální cestovatelé 51 procent lidí. V Německu se tento podíl pohybuje kolem 70 procent. "Problémem může být nedostatek ubytovacích míst. Evropské cestovní kanceláře totiž zareagovaly na zájem klientů a ve velkém skupují hotely v poptávaných destinacích. Na individuální klienty se tak už nemusí dostat," upozornil Divoký.

ERV vyplatila loni na škodách o třicet procent meziročně víc. Poprvé v historii pojišťovny byly škody z pojištění storna vyšší než léčebné výlohy. Lidé totiž ve velkém rušili zájezdy. "Nemoci a zranění dětí tvoří čtvrtinu všech případů léčebných výloh. Nejdražší byla léčba seniorů nad 70 let. Stála v průměru 5,5krát víc než u dětí a 3,5krát více než dospělých," dodal Divoký. Průměrná výše škody zůstala zhruba 8600 korun.

Nejvyšší frekvenci škod hlásí turisté z Egypta, kde je o 40 procent více pojistných událostí než ve druhém Bulharsku a dvakrát tolik než ve třetím Turecku. Čtvrtinu léčebných výloh tvoří gastroenteritidy, osminu nemoci horních cest dýchacích.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

Vltavská vodní elektrárna ve Štěchovicích po letní opravě najede na plný výkon

Ekonomika
12. 7. 2025

Těžba hnědého uhlí v dole Bílina skončí v roce 2033, potvrdil Český báňský úřad

Ekonomika
11. 7. 2025
ilustrační foto

Cena bitcoinu zlomila další rekord. Krypto posiluje, protože ho chce Trump

Ekonomika
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ