Češi loni z bankomatů cizích bank vybrali přes 35 miliard korun

Ekonomika
15. 5. 2013 10:00
Výběry z bankomatů cizích bank přicházejí Čechy hezky draho.
Výběry z bankomatů cizích bank přicházejí Čechy hezky draho.

Pro mnohé to není moc příjemný pocit. Na svém bankovním účtu mají desítky i stovky tisíc korun, ale u sebe v peněžence jen pár drobných. A bankomat jejich banky nikde. Mohou tak jen doufat, že budou moci zaplatit kartou nebo objeví bankomat konkurenční banky. To jim však přijde poměrně draho.

Banky totiž svým klientům za výběry z bankomatů u cizích bank účtují nemalé poplatky. "Za výběr z bankomatu cizí banky zaplatí klient 40 korun," uvedl Jan Holinka z tiskového oddělení České spořitelny. Stejnou částku zaplatí i klienti GE Money Bank. Komerční banka si účtuje 39 korun, ČSOB 35 korun a Era Poštovní spořitelna 30 korun. Klienti UniCredit Bank podle mluvčího Tomáše Plocka mají první výběr z cizího bankomatu zdarma, neboť je v ceně konta, za další výběr zaplatí 30 korun.

Pokud si však Češi vybírají hotovost z cizích bankomatů v zahraniční, zaplatí na poplatku ještě mnohem více. Například v UniCredit Bank činí poplatek 100 korun + 0,5 procenta z vybrané částky. Obdobně jsou na tom i další tuzemské banky.

Výběry z cizích bankomatů přitom nejsou podle bankovních statistik žádnou ojedinělou záležitostí. Podle vyjádření jednotlivých bank si takto Češi loni z cizích bankomatů vybrali přes 35 miliard korun. "Naši klienti v roce 2012 uskutečnili přes 5 milionů transakcí prostřednictvím cizích bankomatů v celkové hodnotě přibližně 17 miliard korun," uvedla mluvčí banky Pavla Hávová. Například klienti Komerční banky loni provedli 4,31 milionu výběrů u cizích bankomatů za 15,4 miliardy korun a u České spořitelny to bylo 2,92 milionu výběrů za 7,31 miliardy korun.

Ačkoliv banky mají s výběrem hotovosti svých klientů u cizích bank větší náklady než při výběrech z vlastní pobočkové sítě, tak i na "zprostředkování" výběru od jiných bank také vydělávají. Roman Kotlán ze Sdružení pro bankovní karty uvedl, že kromě samotných nákladů na převod peněz mají banky mezi sebou systém mezibankovních poplatků, které se platí z každé transakce. Jedná se o podobný postup, jako když zákazník zaplatí za zboží u obchodníka kartou a ten pak zaplatí bankám (může to být i konkurenční banka než ta obchodníkova) poplatek za zprostředkování platby. Proto se řada obchodníků snaží přimět - například prostřednictvím slev - své zákazníky k platbě za zboží v hotovosti, nebo jim naopak přičítají procenta ke konečné ceně navíc.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ