Faktor Soukup - informovaný, chytrý, odvážný

Zkrátit
Češi mají pracovní dobu jako vyspělá Evropa před 40 lety! vadí odborům

11.09.2018 13:54

Česko má takovou délku roční pracovní doby, jaká byla ve vyspělých evropských zemích v 70. letech minulého století.

Zpět na článek

Nejdiskutovanější názory

Vložte nový příspěvek

Pro přidání vlastního názoru musíte být přihlášen.

Přihlášení | Registrace

Diskuzní příspěvky

Starosti načesaného trpaslíka Středuly bych chtěl mít a hlavně jeho peníze! Ten o práci slyšel naposledy ve zprávách na I. programu za Dr. HJusáka.

0 hlasů

Sice je pravda, že se v některých podnicích například v Německu má pracovní dobu plného úvazku například 37,5 hodin za týden.

Ale ohledně celkové statistiky "odpracovaného času" je třeba mít na zřeteli, že zhruba čtvrtina všech pracovních míst v Německu nejsou na plný úvazek (a tudíž když se má 4 osoby, z kterých 3 každá pracuje 40 hodin za týden, a 1 pracuje 10 hodin za týden, tak průměr je 32,5 hodin za týden).

Dokonce já, současně bez jakéhokoliv pracovního místa, nejsem v té oficiální statistice veden jako nezaměstnaný jak jsem současně 2x za týden na nějakém tom kurzu kde se probírá jak napsat životopis, a podobně (o čemž jsem se z druhé ruky doslechl, že účastníci takového kurzu jsou během doby toho kurzu oficiálně vedené jako částečně zaměstnané, což by asi znamenalo, že i ten čas tam strávený je započítaný do celkového odpracovaného času, a tudíž snižující ten celkový průměr odpracovaných hodin na "zaměstnaného").

Však stranou těch politicky motivovaných statistik, v kterých se na oko snižuje nezaměstnanost byť se počet osob existenčně závislých na dávkách nesnižuje (a osoba v částečném úvazku z toho nutně nemá dost aby se uživila bez dávky, mezitím co podnik možná značně profituje z toho, že málokoho zaměstnává na plný úvazek), a stranou chápání jak se k těm kterým číslům dostává, tak osobně bych nicméně argumentoval, že by větší flexibilita ohledně pracovního času byla skvělá kde to je provozně možné.

Například když jsem pracoval noční šichty na recepci v hotelu, tak by se mi osobně býval systém 7 nocí za sebou, po 10-12 hodinách (kde mzda o něco méně když 10 a o něco více když 12), a 7 nocí volna líbil více než 21/22 nocí po 8 hodinách. Nápodobně, například 4x za týden po 10 hodinách mám za poněkud lepší než 5x po 8 hodinách, mj. i kvůli času strávenému na cestě do a z práce.

0 hlasů
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 05/2019 najdete >
Týden

Instinkt

Sedmička

Faktor S

Exkluziv

Interview

Sedmička křížovky

Sedmička křížovky XXL

Sedmička Naše životy

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Plus

Barrandov News


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.