Faktor Soukup - informovaný, chytrý, odvážný

Vlastnictví firem
Češi mají továrny, peníze jdou Němcům

01.11.2014 06:50 Analýza

Němci, Američané a Poláci vládnou tuzemským továrnám. Výrobní podniky patřící českým byznysmenům tvoří jen 41 procent tržeb. Na druhou stranu však zaměstnávají téměř 55 procent pracovníků v průmyslu, spočítali statistici.

Zpět na článek

Nejdiskutovanější názory

  • občan (10 hlasů) 01.11.2014 11:09

    „Potřebuji v tomto prostoru klid, aby český dělník zde nasadil pro...

  • Král Jiří (8 hlasů) 01.11.2014 08:58

    Privatizace nastolila stav,kdy majetek státu se rozprodal (výtěžek...

  • Jiří Makoň Ing (8 hlasů) 01.11.2014 07:43

    A o to přeci šlo při oné akci,která se s velkou slávou v tomto měsíci...

  • Karel Eliáš (7 hlasů) 01.11.2014 13:37

    A to je nějaká novinka? Proto byl ten sametový hadr, tedy...

  • Petr Vonásek (6 hlasů) 01.11.2014 08:56

    Horší bude až zahraniční vlastníci firem zruší nebo přesunou výrobu...

Vložte nový příspěvek

Pro přidání vlastního názoru musíte být přihlášen.

Přihlášení | Registrace

Diskuzní příspěvky

Místní služby, to je recept na dobrý způsob zvýšení HDP. V Česku je toho tolik co dělat pro dobrý život a lidi v Česku.

0 hlasů

To, co se nepovedlo Hitlerovi s tankama, to se povedlo Německu po "sametu". A jak vidno, některým čecháčkům (asi podobným, kteří kdysi vítali Hitlera), se to dokonce líbí.

2 hlasy

Cena práce ve srovnání s Německem, Rakouskem a Francii je u nás minimální, tudíž nenutí nikoho investovat. Důsledkem jsou mizerné mzdy a závislost na exportu a tudíž také rozhodování o našem osudu někde, kde na českém občanu vůbec nezáleží. Již několik průzkumů ukázalo, že je u nás nejhorší poměr dělení zisků v EU. Více než 1,6 milionu zaměstnanců má méně než 10 000 měsíčně. Tuto ztrátu je pak nucen sanovat stát sociálními dávkami, na které se pak skládají všichni ostatní, pro mne osobně není žádný rozdíl mezi tzv nepřizpůsobivým občanem a podnikavcem. Oba stojí tento stát peníze, které by šlo vynaložit jinak.

5 hlasů

"Cena práce ve srovnání s Německem, Rakouskem a Francii je u nás minimální, tudíž nenutí nikoho investovat"

To je z nejake prirucky pro ekonomy od slavneho"professora ekonoma" Klause?Vysoke mzdy lakaji investory,zajimave.

1 hlas

Je úplně jedno, komu firma patří. Zaměstnává lidi, odvádí sociální a zdravotní, platí daň ze zisku a DPH. A co si vlastník udělá se ziskem je jeho věc. Nevidím rozdíl mezi tím, jestli si zahraniční firma vyveze čistý zisk ven, nebo majitel české firmy utratí peníze za zahraniční drahé auto, postaví luxusní dům, nebo za dovolenou na Tahiti...
Naopak socky daně neplatí a utrácejí státní peníze...

0 hlasů

No ty seš teda pražskej vůl, když nechápeš, že zisky by se daly využít tady doma. My dáváme 70% zisků Německu a to potom vykazuje přebytek státního rozpočtu. No uznej sám zámeckej pane, nejseš korunovanej vůl?

5 hlasů

Všichni tady byli vlstníci Vítkovických železáren Klementa Gotvalda a Závodů Vítězného února Hradec Králové ...a Klaus jim to všechno ukradl....jenom já jsem měl holou prdel, nic jsem nevlastnil...a tak jsem nadšený, spokojený a šťastný...mi Klaus nic neukradl...

1 hlas

Zato teď tě okrádají tak, že musíš ráno žrát bílý kafe s tvrdým chlebem. Ale hlavně když seš šťastnej....

4 hlasy

A to je nějaká novinka? Proto byl ten sametový hadr, tedy ,,převrat´´. Po komouších zbyli fabriky (sic někdy ukradené kapitalistům), po pravdoláskařských demokratech zbude spálená zem.

7 hlasů

..díky za KAŽDOU prosperující firmu.....

2 hlasy

„Potřebuji v tomto prostoru klid, aby český dělník zde nasadil pro německé válečné úsilí svou pracovní sílu … k tomu patří i to, že se přirozeně musí dát českým dělníkům tolik žrádla, mám-li to tak zřetelně říci, aby mohli splnit svou práci.." Reinhard Heydrich

ČEŠI PRACUJÍ, ZISKY ODCHÁZEJÍ… (Hitlerovy myšlenky dovedeny do konce) Nejdříve exkurze do nedávné historie Příchod zahraničního kapitálu do ČR byl vítán se slávou. Zahraniční »strategičtí partneři« byli podporováni dotacemi, dostávali daňové prázdniny a podobně. Výsledkem této politiky je dnes skutečnost, že podstatná, převažující část ekonomiky je dnes v rukou zahraničního kapitálu a dividendy a zisky plynou do zahraničí. O osudu tuzemských podniků se už rozhodují majitelé v zahraničí, aniž by tuto zemi vůbec navštívili. Podle Hospodářských noviny ze 150 největších firem v České republice je reálně sedmdesát procent v rukou zahraničního, převážně německého kapitálu. Cizincům tedy patří 70 procent největších firem a polovina ekonomiky V bankovnictví není ani jedna banka v českých rukou. Ani v jedné bance nemá významný podíl stát a nemůže tak aktivně zasahovat do vývoje finanční, a tím i ekonomické situace společnosti. Stát nemůže ani garantovat úspory občanů, protože prodal Českou spořitelnu. Stále více se v tomto smyslu dostáváme do pozice banánové republiky, polokoloniální země. Stát není schopen provést zdanění vytvořených zisků, zabránit vyvádění peněz v rozporu s českými daňovými předpisy mimo území ČR nebo peněz z trestné činností. Za této situace byla za premiéra Mirka Topolánka dokonce byla prudce snížena sazba korporátní daně na 19%. S tím byla spojena i naivní před-stava, že nižší daně se zaplatí tím, že se sníží daňové úniky a "určitě" zvýší investice. Vyšší růst a nižší šedá ekonomika měla udržet rovnováhu veřejných financí, přestože toto není žádnými empirickými daty není potvrzeno a neexistuje mezi nimi prokázána korelace1… Jaká je současná realita ?
Tři příklady:
Zde jsou konkrétní výsledky hospodaření "jedné" německé firmy u nás. (platy u nich jsou nadprůměrné) Dělníci vydělávají přes 25 tisíc měsíčně - to dělá ročně cca 300 tisíc. Jenže v přepočtu každý dělník vyprodukuje firmě ročně čistý zisk 285 000 euro. To je 7 125 000 korun. Pokud mi někdo bude říkat, že je to spravedlivá odměna, tak ho …pošlu někam. Takový zisk je nemravný a je oprávněné ho zdanit. Jenže kapitalisté u nás se pojistili a tak firma u nás žádné daně neplatí! Není to nádherné?? Jiný příklad. Voda, jako základní lidská potřeba, se tak stala předmětem finančních spekulací národních i nadnárodních firem a jejich nadměrné zisky platí odběratelé vody. V letech 2002 až 2008 bylo z vodárenské firmy SmVaK odčerpáno na dividendách 4,1 miliard korun, přičemž její základní kapitál činí 3,5 miliard korun. Tyto firmy (Veolia,aj.) realizují velké zisky prakticky bez práce, jen za to, že vybírají peníze od odběratelů. Obcím, podle smluv, zůstala na krku údržba vodovodních systémů. Na jejich údržbu nedostávají od Veolie a EU nic. Občané tak mají zajištěno, že budou ještě desítky let platit monopolním dodavatelům za vodu přemrštěné ceny.
Jiný příklad Firma Renault už přiznává, že rumunská Dacia vytváří automobilce velké zisky. „Dacia je opravdu dojná kráva pro společnost," například v závodě Tanger si pracovníci vydělají méně než čtyři eura na hodinu. To dělník ve Francii by za tutéž hodinu práce dostal asi 34 eur.
Německá kancléřka Anděla Merkelová se chlubí rozpočtovým přebytkem. Ještě v dubnu se hovořilo o tom, že by přebytku mělo Německo dosáhnout už v roce 2015. Překvapivě nepřekvapivě pak na závěr zuřivé předvolební kampaně, tedy na konci srpna, německá média oslavně hlásila, že přebytek je na světě už letos. Za první půlrok prý Anděla ušetřila až 212 miliard korun. Oč více je v přebytku Německo, o to více jsme v deficitu my či Poláci. Německý hospodářský zázrak je totiž postaven mimo jiné na vysávání filiálek německých firem v zahraničí. Tedy i u nás. Češi pracují, zisk se u nás generuje, ale daně nejdou do české státní pokladny, jak bychom si mysleli a jak by to být mělo. Zisk, který zde přesto vyprodukují, který není zanedbatelný a který by se u nás měl zdanit, putuje celý za hranice. Je ihned - už v průběhu roku - umořován pomocí fiktivních služeb, na které jsou najímány opět německé firmy.Společnosti s německým vlastníkem si zvou německé poradce, německé manažery, německé školitele, experty, pořádají nekonečná školení s německými lektory, kteří přijíždějí do Čech, ubytovávají se v nejluxusnějších hotelích. Donekonečna radí, školí, poučují, komandují, Češi jim poklonkují. Nekončící stěhování, nekonečné výdaje, které mají budit zdání, že firma vlastně žádný velký přebytek nemá, protože co vydělá, vzápětí utrácí za tyto zbytečné a úmorné služby. Jenže vše je jen na oko. Peníze za tyto předražené a nepotřebné služby tečou opět -do Němec. České republice tak utíkají miliardy, které mají patřit do jejího rozpočtu.

10 hlasů

Jak se Česko přibližuje Západu

Obírání okrádání, ožebračování Česka vlivem rozdílu mezi paritou kupní síly a kurzem koruny, jež řídí na vládě nezávislá ČNB.

http://blisty.cz/art/75129.html

0 hlasů

Bůh žehnej všem u nás prosperujícím firmám...při palcení daní se nerozlišuje, zdali platí vlastník zahraniční nebo domácí...

1 hlas

..zdejší komunističtí přispěvatelé si asi myslí,, že jim zahraniční podnikatelé nahradí jejich "vedoucí kádry"..rozjedou firmy , předají trh a odevzdají peníze...nebo jinak jejich nesmyslné příspěvky naprosto nechápu....

3 hlasy

Zisk je motivace...jinak by tu ti zahraniční investoři nebyli...bohu díky každému, kdo u nás prosperuje..coby daňový poplatník je český i zahraniční podnikatel naprosto rovnocenný...

0 hlasů

Nejen daně, ale přispívají i k nízké nezaměstnanosti. Krom toho není nikde psáno, že český vlastník bude reinvestovat svůj zisk doma v Čechách - Keller je v Rusku, v Číně a nikdo se nad tím nepozastavuje (stejně tak ČEZ a většina dalších) Pokud ale svoje zisky investuje mimo republiku zahraniční investor, je oheň na střeše. Češi jsou opravdu hloupí.

0 hlasů

..jinak je každá firma "česká právnická osoba"...čili i VW Škoda....tady se to nějak špatně chápe....prostě setrvačnsot myšlení...je to srovantelné s tím, jak si ty pořád zaměňuješ Rusko a Sovětský svaz...

0 hlasů

Privatizace nastolila stav,kdy majetek státu se rozprodal (výtěžek rozfofroval),peníze jdou do ciziny a obyčejným lidem zústala práce a daně.

8 hlasů

Zatím co dříve pobíral každý od státních firem tučné dividendy, daně neplatil a byl hrdým spoluvlastníkem společného vlastnictví...

1 hlas

problém není ani tak ten prodej, jako spíš to, že to následně socani prožrali (Klausova vláda byla ještě v přebytku)

1 hlas

To je ta Havlova pravda a láska a Klausova privatizace. Udělali z nás žebráky.

5 hlasů

Ale to je tvůj problém, že jsi žebrák. Musíš se víc snažit...

1 hlas

Pražskej soudruhu, ty kdyby ses měl živit prací, tak už bys byl dávno pod mostem. Ale proto že jsi zdědil byt poblíž staromáku, tak seš lepší člověk a zámecký pán. Tato společnost umožňuje lemplům, aby se měli dobře bez práce. To je právě to, bez práce!!!

4 hlasy

Já stále ještě pracuji, slušně si vydělám a nevím, co dělat dřív. Nemusel bych, ale baví mě to. A dělám práci, kterou bys ty těžko svedl...
Už jednou jsem ti psal, že byt jsem nezdědil, ale postavil za svý na půdě činžovního domu...
Ale v jednom máš pravdu: tato společnost umožňuje lemplům, aby se měli dobře bez práce, sám jsi toho důkazem...

1 hlas

Koho všechny myslíš že z nich udělali žebráky, líné lemply?
A ty sám píšeš na vyžebraném počítači?
Jsi komik... :)

3 hlasy

Z koho udělali žebráky? Z celého národa. Kapitalisti rozkradli všechno, úplně všechno. Nic nám v této zemi nepatří.

3 hlasy

..tobě něco před tím snad patřilo??? Ty patříš asi také k těm, kterým Klaus ukradl Vítkovické železárny Klementa Gottwalda a Závody Vítězného února...

1 hlas

Nazvat tohohle tupouna komikem je velký omyl.

0 hlasů

Ano soudruhu Šťukavče, to je omyl.

3 hlasy

Horší bude až zahraniční vlastníci firem zruší nebo přesunou výrobu do států s levnou pracovní sílou.

6 hlasů

Pak si budeš moci za levno ty továrny koupit, zaměstnat ty lidi a ukázat co v tobě je. Ale myslím, že to se nestane, protože umíš jen žvatlat nesmysly.

1 hlas

Článek poněkud o tom, že by se mělo koukat na rozvoj živností a podníkání, obzvláště v stále poněkud post-eře kdy nebylo (mnoho) soukromého podníkání a i ohledně toho, že není jíž žádný velký podnik který by se mohl zprivatizovat do (místních) soukromých rukou?

Anebo poněkud jakože vycházeje z obavy, že místní hospodářství je ždímnuté mj. těmi zahraničními koncerny? Pokud, tak to částečně chápu, ale když zajímá jak to je, tak by se myslím mělo započítat i celé to, že mnohý ten zahraniční koncern investoval nemalé prostředky do dceřinné společnosti, či podobně, a že je docela pochopitelné pokud ten investor kouká na návratnost té investice.

0 hlasů

Další věc je ohledně toho, že když se to, asi ve většině případů, prodávalo, tak buď rozhodovala cena (a zda ten holding či co to opravdu umí provozovat) nebo v tom byla korupce, jakože za pět na stole či podobně. V prvním případu myslím, že docela v rámci férové soutěže, a možná i jediní kdo o to zájem měl. V případu druhém sice ne tak úplně v pořádku na straně toho kdo uplácel, ale rozhodnutí bylo na straně upláceného, jakože si myslím, že "žásť" kvůli poněkud z podstaty špatnému nakládání s tehdejším státním majetkem by v takovém případu měla být směrem k těm upláceným. Pokud tedy šlo jen o to, jakože to nebylo žádné vydírání či podobně, jakože by například Kohl pohrozil, že pošle tanky když se nedá či podobně, což alespoň až tak myslím že nebylo. Tak či tak, pro mnohé je docela podstatné, že mnohá změna vlastnictví byla docela plynulá, jakože nedošlo k záníku pracovních míst v rámci změny vlastnictví, byť možná v rámci některé restrukturalizace. To je co se týče podniků kde došlo od vlastnictví státu k vlastnictví či držení zahraničním subjektem.
Co se týče nových podniků vzniklé po roce 1989, které často na poli nebo louce, byly postavené, tak místa bylo a je docela spousty, jakože co vím, tak nijak nebylo a není zabráněno českým občanům se složit či podobně na vlastní postavení a provoz něco takového, ani například možnost jít na vyšší manažerskou či podobně, ani pracovat v takové pozici, například v zahraničí, jakože si jinak nedokážu představit, že by existovala diskriminace ve smyslu, že by český občan jakože nesměl něco co občan například Německa.

0 hlasů

A koneckonců, co se týče co poněkud vypadá jako ždímnutí, jakože převádění místního zisku nebo možná celého příjmu na zahraniční účet či podobně, tak k tomu přece naprosto netřeba aby to dělal někdo ze zahraničí. Jestli má smysl, že se dá převádět skoro cokoliv kamkoliv, jakože jedna věc je model, poněkud další věc jak to vlastně je, a i pokud ten model vskutku ideál tak ze semínka přece nejsou bezprostředně plody, to je jistě poněkud téma o samo o sobě, ale nějakého kdo co v tomto momentu drží se to bezprostředně netýká.

V místním rámci však poněkud stojí za zmínku Benešovy dekrety, jakože aspoň je poněkud jasné, že Němci neobchodují s místně skladovaným nacistickým zlatem či podobně, ale pochopitelně se ta asi udělaná tématika týká i dalších zemí, jakože nevím o tom, že koncern sídlící v USA mohl dělat něco co místní koncern ne atd. A nějak bylo v médiích zmíněno něco ohledně prý obcházení daní některých koncernů, ale opět, když to je tak snadné či co tak to zvládne i koncern (původně) v Německu, ne-li to koneckonců běžně u mnohé mezinárodní společnosti, že přesunují nějaké částky vyhýbajícím se daním či podobně.

0 hlasů

Tak to je opravdu novinka!

1 hlas

A o to přeci šlo při oné akci,která se s velkou slávou v tomto měsíci připomíná.Následovala pojistak NATO a pak vstup do EU jako kolonie. Takže konstatování Týdne je toho přiznáním

8 hlasů

Makoň,ty jsi inženýr stupidních věd.Marxismu - Debilismu.Nepiš už nic.Stačí co tvůj chorý mozek tady ráno vyblil.Jsi rarita.Do ZOO s tebou.

1 hlas




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 08/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov