Evropská komise Česku opět pohrozila, že nedostane peníze na vodohospodářské projekty, především čistírny odpadních vod. Zhruba šest miliard korun je v ohrožení, protože komise odmítá přijmout ústupky české strany a považuje je za nedostatečné. Vyplývá to z dopisu EK českému ministru životního prostředí Martinu Bursíkovi.
Z vyjádření Bursíka vyplývá, že sám má o projektech pochybnosti. Nedávno uvedl, že proces výběru se mu zdá málo transparentní. Dopis EK podle něj nicméně znamená, že se komise žádostmi zabývá. Tudíž se ukázaly být liché obavy opozice z toho, že projekty Brusel odmítne kvůli jejich pozdnímu předložení. Dokumenty ministerstvo poslalo s několikahodinovým zpožděním oproti uzávěrce 28. února. Časový skluz vznikl proto, že ministr chtěl návrhy před odesláním posoudit osobně.
Spor mezi Českem a komisí se táhne již delší dobu. Bruselu se nelíbí především smlouvy mezi městy a provozovateli vodohospodářské infrastruktury. Jednotlivé smlouvy jsou prý příliš dlouhé a nezaručují dostatečný příliv investic. Česká republika sice již komisi jednou ustoupila, aby získala dotace pro čtyři hospodářské projekty v hodnotě zhruba 1,7 miliardy korun, ale v nebezpečí se opět ocitly projekty další.
Komise Česko před časem vyzvala, aby přijalo nová doporučení, která umožní přidělení evropských dotací určených pro nové rozpočtové období v letech 2007 až 2013. Vláda nakonec určitá doporučení nakonec přijala, ale generální ředitel EK pro regionální rozvoj Dirk Ahner, je v dopise Bursíkovi odmítl. "Po pečlivém zvážení jsme dospěli k závěru, že navržená opatření neodrážejí porozumění smlouvě o financování vodohospodářských projektů z kohezního fondu," uvedl Ahner.
Bursík řekl, že při rozhodování o projektech rozjednaných už za minulých vlád "vběhnul do obtížně akceptovatelného mechanismu". Vedle toho, že se Bruselu nelíbí vztahy mezi provozovateli vodovodů a obcemi, tkví podle něj problém i v tom, že navržené projekty mají čerpat z evropských financí, pro jejichž rozdělování ještě neexistují pravidla. Projekty by měly být podle rozhodnutí Evropské komise financovány z operačního programu životní prostředí. Metodiku na příští léta ale Brusel teprve chystá. Problém je podle ministra také se spolufinancováním projektů, protože náklady na ně se postupem doby zvyšují kvůli změnám kurzu a zdražování.
ČR přislíbila, že v některých projektech znovu uskuteční výběrová řízení na provozovatele infrastruktur, ale podle EK je nedostatečně zaručena průhlednost takových řízení. Druhá výtka Bruselu směřuje na délku smluv mezi provozovateli vodohospodářské infrastruktury a například městy. V současnosti nejsou výjimkou smlouvy s dobou trvání kolem 25 let. Česko přislíbilo, že se některé pokusí zkrátit na deset až 15 let. Ahner ale tvrdí, že je to nedostatečné.
Komise Česko zároveň vyzvala, aby předložilo nová doporučení, která by měla posloužit jako podklad společné komisi EK a české vlády, jež bude o jednotlivých projektech do značné míry rozhodovat. "Věřím, že tento mechanismus nám pomůže nalézt přijatelné řešení, které zajistí budoucí financování vodohospodářského sektoru v České republice," uzavřel Ahner.
Foto: Tomáš Novák