Češi pijí levná piva z Polska, jejich dovoz rekordně vzrostl

Ekonomika
19. 4. 2011 11:00
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Loni výrazně vzrostl dovoz piva do Česka. Kvůli ekonomické krizi lidé šetří a více nakupují levná piva z ciziny. Zahraniční pivovary loni do ČR dovezly jeden milion hektolitrů zlatavého moku, což byl trojnásobek proti roku 2009.

Letos růst importů pokračuje. Jde zejména o lahvová a velmi levná piva z Polska, jejichž kvalita je podle pivovarníků "mizerná" a jde pouze o pivu podobné nápoje. Prohlásil to výkonný ředitel Českého svazu pivovarů a sladoven Jan Veselý. Loňská výroba všech českých pivovarů činila necelých 17 milionů hektolitrů.

"Ekonomický tlak způsobil hlad po levných pivech. V minulých letech se do Česka vozilo kolem 300 000 hl piva ročně. Nešlo ale o superlevná piva jako loni, ale spíše o kvalitnější produkty jako irské pivo Guinness," dodal. Nyní proudí piva hlavně ze zemí, jejichž produkty by si "fajnový" český pivař v době konjunktury nekoupil. 60 procent tvoří lahvová piva z Polska, která lidé nakupují zejména v obchodních řetězcích. Cena se pohybuje kolem sedmi korun za půllitr.

Na etiketách levných piv z dovozu je podle Veselého často uvedeno "ležák", přitom jde o osmistupňové pivo. České pivovary ale mohou toto označení používat jen pro "jedenáctky" nebo "dvanáctky", jinak by šlo o klamavou reklamu. V Polsku to ale neplatí a Česko musí podle směrnice o společném trhu akceptovat pojmenování jiných zemí i jejich způsoby výroby a tyto "ležáky" na trh pustit. "Čeští výrobci nejsou ochotni tyto způsoby akceptovat a ani by nemohli," uvedl Veselý. Od výroby pro obchodní řetězce vinou tlaku na ceny postupně upouštějí.

Z Polska, Maďarska a Slovenska jde podle Veselého do Česka až 90 procent dovozu. Svaz ani pivovary se tomu nemohou bránit a pouze testy piv v médiích definují veřejnosti kvalitu.

Ilustrační foto.Dovozové produkty podle ředitele svazu tlačí na cenu českých lahvových piv, jejich průměrná cena se snižuje a klesá také ziskovost prodeje. "Sládkové pivovarů přitom nemohou tento segment (levných piv) opustit a tak plně uvolnit prostor dovozům," dodal.

Podle Veselého Češi nepijí tato piva "pro radost", ale jde o zodpovědné otce rodin, kteří chtějí v těžkých dobách ušetřit. Až se jejich ekonomická situace zlepší, vrátí se k české kvalitě. Nákupy piva se obecně přesouvají od točeného v restauracích k lahvovému v obchodních centrech, jehož cena je až třetinová. "Navíc o koupi lahvového piva rozhoduje žena, která z regálu vybírá to nejlevnější," dodal.

Podle šéfa Českého svazu malých nezávislých pivovarů Jiřího Fuska začal loni razantní dovoz levných piv z Polska, Německa a Rakouska vinou toho, že se od ledna 2010 v České republice zvýšila spotřební daň z piva.

"Jde o velmi mizerné nápoje, které často nemají s pivem nic společného. Jejich jedinou vlastností je, že jsou velmi laciná. Levná česká piva jsou proti nim pořád ještě výborná a chutná," řekl plzeňský pivovarnický expert Josef Krýsl. Se skupinou sládků provedl testy a "tato piva se ani nedala dopít". Kupují je lidé v důchodovém věku, bezdomovci a občané, kteří denně pijí hodně piv, a dále ženy při nákupech.

Autor: ČTK Foto: Lucie Pařízková, archiv

Další čtení

Vltavská vodní elektrárna ve Štěchovicích po letní opravě najede na plný výkon

Ekonomika
12. 7. 2025

Těžba hnědého uhlí v dole Bílina skončí v roce 2033, potvrdil Český báňský úřad

Ekonomika
11. 7. 2025
ilustrační foto

Cena bitcoinu zlomila další rekord. Krypto posiluje, protože ho chce Trump

Ekonomika
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ