Češi platí za pojištění desetinásobek částky ze začátku 90. let

Ekonomika
8. 5. 2012 14:20
Češi platí za pojištění desetinásobek částky ze začátku 90.let.
Češi platí za pojištění desetinásobek částky ze začátku 90.let.

Češi dávají nyní za životní pojištění celkově desetinásobek toho, co platili na počátku 90. let. Tehdy existovalo pouze kapitálové životní pojištění, kdy si lidé spořili pro sebe a pro své děti, a vedle toho bylo již jen pojištění úrazu. Nyní si mohou podle pojišťoven klienti zvolit vedle mnoha dalších rizik také třeba kombinaci toho, zda chtějí mít v rámci pojistky více kryté riziko, nebo hodlají více investovat.

Na trhu životního pojištění převládly po roce 1989 relativně jednoduché produkty typu běžně placených důchodových pojištění, řekl produktový manažer životního pojištění České pojišťovny Petr Štrait.

Na začátku 90. let se začalo ve velkém prodávat běžně placené životní pojištění s důrazem na tvorbu rezerv na důchod, uvedl ředitel ČSOB Pojišťovny Jeroen van Leuwen. Velmi se podle něj prodávalo i úrazové pojištění, tradičně silný produkt, který byl populární už za minulého režimu. Díky všem těmto okolnostem se prý často kombinovaly produkty na důchod s rizikovým pojištěním a úrazovým pojištěním.

"Životní pojištění prošlo v Česku zásadní proměnou," uvedl mluvčí Allianz Václav Bálek. Zahraniční pojišťovny přinesly do ČR investiční životní pojištění a krytí nových rizik (například závažné nemoci). Zásadní impulzy pro rozvoj produktové nabídky přinesly okolo roku 2000 dvě zásadní skutečnosti, legislativní podpora sjednání životního pojištění a prudký růst výnosnosti alternativního investování v návaznosti na celosvětový boom akciových trhů, podotkl Štrait.

Nabídka pojistek se rozrůstá

Nyní podle Bálka vede jednoznačně investiční životní pojištění, které z trhu vytlačilo kapitálové životní pojištění i rizikové pojistky. Investiční životní pojištění aktuálně nyní tvoří 90 procent všech individuálně prodaných životních pojištění. Výrazným společným rysem této nabídky byla snaha klientů naspořit si dostatek peněz při ukončení pojistné smlouvy, poznamenal Štrait.

Nejnovějším trendem je podle něj to, že klienti poptávají ta riziková připojištění, která poskytují dostatečnou ochranu nejen pro případ úrazu, ale také nemoci nebo ztráty zaměstnání. Do dalších let očekává ještě výraznější zájem o pojištění nemocí, kdy si klienti de facto chrání své příjmy a potažmo finanční stabilitu celé rodiny.

V průběhu posledních 20 let rostl podle van Leuweena zájem o flexibilitu produktů, tedy o možnost změnit výši rizikových složek a investičních složek podle aktuálních potřeb zákazníka. Samostatnou kapitolou v tomto období pak byl razantní vývoj jednorázově placeného pojištění, o které byl v posledních letech enormní zájem.

Aktuálně se ale trh nachází v situaci, kdy po dlouhodobém růstu v roce 2011 stagnoval. Dokonce dlouhodobě výrazný růst objemu v jednorázově placeném životním pojištění meziročně klesl a trh alespoň na úrovni stagnace táhlo především běžně placené pojistné, upozornil ředitel úseku pojištění osob Kooperativy Filip Král. Poprvé od roku 2008 se tak trh prý nyní začíná orientovat opět na běžně placené životní produkty.

Letos čeká životní pojišťovny neobvyklá výzva. Na základě rozhodnutí EU o sjednocení podmínek pro uzavírání životních pojistek pro ženy a muže vstupující v platnost 21. prosince 2012 bude nutné tento fakt zapracovat do produktů životního pojištění. Podle poradenské firmy Deloitte by toto opatření mohlo zdražit v ČR ženám některé produkty až o 80 procent. Pojišťovny budou muset přepracovat desítky produktů či upravit své IT systémy.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

Pražská burza zavřela na nejvyšší hodnotě v historii, dnes přidala dvě procenta

Ekonomika
9. 5. 2025

ČSÚ: Růst maloobchodních tržeb v březnu zrychlil, dařilo se i turistice a službám

Ekonomika
9. 5. 2025
ilustrační foto

Trump zase počítá. Nově by chtěl Číně snížit cla ze 145 procent na 80

Ekonomika
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ