<span>Češi se bojí krize</span> a nechtějí přijít o místo

Ekonomika
24. 7. 2009 13:56
Téměř třetina Čechů se bojí ztráty zaměstnání.
Téměř třetina Čechů se bojí ztráty zaměstnání.

Téměř třetina Čechů se bojí ztráty zaměstnání.Přes šedesát procent Čechů si myslí, že současná hospodářská krize se v následujících měsících ještě prohloubí. Češi jsou tak v průměru skeptičtější než Evropané. Vyplývá to z posledního průzkumu veřejného mínění Eurobarometr, který dnes zveřejnila Evropská komise.

Téměř třetina Čechů se obává, že by mohla v dohledné době kvůli zhoršující se situaci přijít o zaměstnání. Přesně 29 procent obyvatel ČR se ale naopak domnívá, že doba, kdy bylo v ohrožení nejvíce pracovních míst, již pominula a situace by se mohla zlepšovat.

Obecně platí, že lidé se víc bojí o ztrátu pracovního místa svých blízkých než sami o sebe. V Evropské unii se v průměru ztráty zaměstnání v budoucnosti "velmi obává" 32 procent lidí, přičemž v případě ztráty zaměstnání svého partnera se bojí již 38 procent lidí a nezaměstnanosti svých dětí dokonce téměř polovina populace.

ČTĚTE TAKÉ: Ekonomická krize donutí i české muže nosit podprsenky

"Výsledek tohoto průzkumu mě nepřekvapil. Je celkem pochopitelné, že se Evropané obávají dopadu krize na jejich pracovní místa a rodiny," řekl novinářům eurokomisař pro zaměstnanost, sociální věci a rovné příležitosti Vladimír Špidla.

Krize bere lidem práci

V současnosti míra nezaměstnanosti v celé EU dosahuje téměř devíti procent, což je nejvyšší míra od poloviny roku 2005. Podle Eurobarometru během krize o práci přišly 3,5 procenta občanů. S hospodářskými problémy se ale ve svém okolí setkalo daleko více lidí. Téměř čtvrtina dotazovaných odpověděla, že měla kolegu, který v uplynulých měsících přišel o zaměstnání, a 36 procent se s někým podobným setkalo v rodině, nebo mezi svými přáteli.

Tyto "počty" jsou přitom ještě daleko vyšší v zemích, které jsou krizi postiženy nejvíce, tedy především v Pobaltí. Kromě Lotyšska, Litva a Estonska však ztráta pracovních míst citelně postihla rodiny v Irsku a ve Španělsku, kde je bez zaměstnání téměř každý pátý občan v produktivním věku. Nejméně jsou naopak podle průzkumu veřejného mínění zasaženi lidé v Lucembursku, Řecku a v Nizozemsku.

Foto: Lucie Pařízková

Autor: ČTK

Další čtení

Cena bitcoinu se vrátila nad hranici 100.000 dolarů

Ekonomika
8. 5. 2025

Pohonné hmoty v Česku zůstávají nejnižší za několik let, ceny dál klesly

Ekonomika
8. 5. 2025

ČNB snížila úrokovou sazbu. Prostor pro další pokles je omezený

Ekonomika
7. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ