Sdružení Solus
Češi se polepšují, začínají včas platit dluhy
21.10.2016 06:58
Schopnost Čechů splácet své závazky se dále mírně zlepšuje. Ke konci září mělo dluhy po splatnosti 7,67 procenta dospělých obyvatel země, což je nejméně od roku 2011. Před rokem to bylo 8,12 procenta. Nejhorší situace zůstává v Ústeckém kraji. Ve čtvrtek o tom informovalo sdružení Solus, které svým členům umožňuje přístup k informacím o klientech s potížemi se splácením závazků. Spotřebitelé splácí lépe své závazky po splatnosti díky lepší ekonomické situaci.
Přestože počet osob s aktivním dluhem po splatnosti klesá, stále dluží členským společnostem sdružení téměř 700 tisíc občanů ČR částku přesahující 50 miliard Kč. Největší dluh po splatnosti mají občané v Moravskoslezském, Středočeském a Ústeckém kraji. Zákon o spotřebitelském úvěru upřesní od prosince zákonnou povinnost firem prověřit dostatečně schopnost klienta splácet poskytnutý úvěr. Výslovně požaduje prověření dosavadního splácení závazků, uvedl tajemník sdružení Jan Stopka. Pokud poskytovatel služby úvěruschopnost spotřebitele neprověří, hrozí neplatnost smlouvy, v jejímž důsledku spotřebitel bude splácet jen jistinu bez úroků. Poskytovateli navíc hrozí pokuta až dvacet milionů Kč.
Členství ve sdružení Solus umožňuje přístup k informacím o klientech, kteří čelili nebo čelí potížím se splácením svých závazků, dále k databázi odcizených a neplatných dokladů a k insolvenčnímu registru. Členská společnost se na základě dotazu do databáze dozví o dluhu klienta, případně o jeho úhradě. Ta je v registru uchována až tři roky. Data se v databázi shromažďují pouze se souhlasem zákazníků. Sdružení vzniklo v létě 1999. Mezi členy je nyní 15 bank a stavebních spořitelen, 22 nebankovních finančních institucí, 11 telekomunikačních operátorů, čtyři distributoři energií, tři poskytovatelé tzv. peer to peer půjček a dva obchodní řetězce.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.