Češi letos zaplatí za to, že budou moci jejich auta nebo spotřebiče mezi sebou komunikovat přes internet, zhruba 593 milionů dolarů (v přepočtu 14,4 miliardy korun). Proti loňsku to představuje téměř čtvrtinový nárůst.
Útrata Čechů za tzv. internet věcí se do roku 2018 téměř zdvojnásobí na jednu miliardu USD (24,3 miliardy Kč). Uvedli to dnes zástupci analytické firmy IDC. Internet věcí zahrnuje zařízení, která mezi sebou komunikují bez lidské účasti přes internetové připojení.
Největší uplatnění má v tuzemsku internet věcí v monitorování nákladní dopravy, kde se očekávají za čtyři roky výdaje 89 milionů dolarů (2,2 miliardy korun). Mezi další významné způsoby využití bude patřit provoz průmyslové výroby, správa výrobních prostředků a monitoring či zabezpečení domácností.
Největší tempo růstu zaznamenají chytré spotřebiče. Tržby z jejich propojení se budou zvyšovat v průměru o polovinu ročně. Rychle poroste i připojení aut, inteligentní budovy a digitální nabídky pro zákazníky v obchodech.
"V letošním roce zaznamená trh internetu věcí v České republice dvouciferný růst. Transformace podniků, veřejného sektoru a domácností prostřednictvím internetu věcí je jen začátek, ovšem již nyní jsou zde velké obchodní příležitosti. Společnosti působící na tomto trhu by si však měly být vědomy, že míra adopce internetu věcí není ani zdaleka ve všech sektorech stejná," uvedl programový manažer IDC Milan Kálal.
Celý trh internetu věcí střední a východní Evropy měl loni hodnotu 6,8 miliardy dolarů a letos stoupne na 8,2 miliardy USD. IDC předpovídá, že celosvětově v roce 2020 dosáhne hodnoty 1,7 bilionu dolarů. Do předpovědí internetu věcí nejsou v tuto chvíli zahrnuty chytré telefony, tablety a počítače.