Nábytkářská společnost Techo, která je předním středoevropským výrobcem kancelářského nábytku, získala v rámci expanze na východoevropské trhy zakázku pro gruzínskou banku Bank of Georgia. Píší to Hospodářské noviny.
"Gruzie je příkladem využití příležitosti na zcela novém trhu. Zatím tam příliš konkurentů z řad světových hráčů nemáme," řekl ředitel strategického rozvoje firmy Jan Petrák.
Techo letos rozjíždí tříletý program expanze dále na východ. Na Ukrajině, kde již pracuje pro společnost Procter&Gamble a bankovní skupinu Erste Group, začíná s výrobou, montážní závod chce vybudovat i na Balkáně. Plánuje návrat do Bulharska. V Rusku chce koupit od stávajícího partnera svou pobočku v Moskvě, uvažuje o vstupu do Kazachstánu.
Náklady na zřízení jedné zahraniční pobočky se podle Techa budou pohybovat v desítkách milionů korun, celá expanze přijde na stovky milionů a zvýší obrat Techa asi o dvě třetiny. Obrat každé dosavadní pobočky přesahuje 100 milionů, na východoevropských trzích očekává firma okolo 60 až 80 milionů korun nových tržeb ročně.
"Po třech letech bychom chtěli mít obrat 1,7 miliardy, což znamená růst jen o stovky milionů. Když jsem to řekl akcionářům, byli zklamaní. Život mě ale ale naučil nemluvit v přehnaných číslech," řekl šéf firmy Jiří Kejval.
Před třemi lety zakladatelé Techa prodali tři čtvrtiny firmy nizozemské nábytkářské společnosti Royal Ahrend. Kejval si tehdy čtvrtinu akcií nechal a dodnes firmu řídí. Na jaře chce ale svůj zbývající podíl nechat Ahrendu a opustit pozici generálního ředitele
Za kolik hodlá svůj podíl prodat Kejval v rozhovoru neupřesnil. "Cena se odvíjí od výsledků Techa za poslední tři roky, definitivně bude stanovena po auditu na jaře. Pak se Ahrend stane stoprocentním vlastníkem," dodal.
Společnost Techo byla založena v roce 1991 a nyní je jednou z největších firem v oboru kancelářského nábytku na trhu střední a východní Evropy. Kancelářský nábytek firma dodávala i na Pražský hrad, do České národní banky, automobilky TPCA v Kolíně či do Tančícího domu v Praze.
Foto: archiv