Česká ekonomika by měla stoupnout o 3,7 procenta

Ekonomika
16. 5. 2018 10:46
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Česká ekonomika letos podle odhadu Mezinárodního měnového fondu (MMF) stoupne o 3,7 procenta. Příští rok by měl růst zpomalit na 3,2 procenta. Vyplývá to z pravidelné zprávy mise Mezinárodního měnového fondu v ČR, o které zástupci fondu informovali na tiskové konferenci. Ve střednědobém horizontu by měla podle zprávy ekonomika růst zhruba o 2,5 procenta. Loni česká ekonomika stoupla o 4,6 procenta.

V české ekonomice podle MMF nejsou vidět žádné nerovnováhy, nezaměstnanost je nejnižší v EU a rychlý růst mezd odpovídá silné poptávce po pracovnících. Celkově se tak české ekonomice daří a její silný růst je rozprostřen téměř mezi všechny její části. Hlavní výzvou je podle MMF udržet růst ekonomiky i mimo současný ekonomický cyklus.

Ze zprávy dále vyplývá, že inflace se nachází blízko dvouprocentního inflačního cíle a růst úvěrů odpovídá vývoji ekonomiky. ČNB podle zástupců fondu zvolila správný přístup ke zvyšování úrokových sazeb. Zároveň je podle MMF český bankovní systém dostatečně kapitálově vybaven a rozpočtová politika země je konzervativní.

Česká národní banka letos čeká růst ekonomiky o 3,9 procenta a příští rok o 3,4 procenta. Ministerstvo financí v dubnové prognóze počítalo s růstem ekonomiky v letošním roce o 3,6 procenta a příští rok o 3,3 procenta. Česká bankovní asociace očekává letos růst o 3,6 procenta a příští rok o 2,8 procenta.

Tisková konference ukončila pravidelnou každoroční misi MMF. Koná se každý rok na základě stanov MMF a uskutečňuje se v každém z členských států.

Autor: ČTK Foto: , Robert Sedmík

Další čtení

Inflace v Turecku v červnu zvolnila na 35,1 procenta, zůstává nejvyšší v Evropě

Ekonomika
4. 7. 2025

Majetkový úřad prodal bývalé sídlo ÚSTR v Praze na Žižkově za 387 milionů korun

Ekonomika
3. 7. 2025
ilustrační foto

Cestování je hit. Do patnácti let se ztrojnásobí, říká průzkum

Ekonomika
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ