Česká Mossack Fonseca měla vazby na firmy z korupčních kauz

Ekonomika
7. 4. 2016 14:49
Mossack Fonseca.
Mossack Fonseca.

V Česku v minulosti působila společnost s ručením omezeným Mossack Fonseca & Co. CZ, jejíž dva zakladatelé působili v řadě firem vlastněných společností WPB Holding. V podnikatelském impériu tohoto holdingu přitom končily vlastnické vazby dvou firem, díky nimž vznikla řada anonymních firem v daňových rájích, které v korupčních kauzách sloužily k zakrytí finančních toků. Sdělila to česká pobočka protikorupční organizace Transparency International (TI).

Panamská právnická společnost Mossack Fonseca je v centru kauzy takzvaných Panamských dokumentů (Panama Papers). Uniklé dokumenty této firmy nyní investigativní novináři využívají k odhalování utajených převodů peněz a vlastnických struktur firem v daňových rájích.

Anonymní firmy a prázdné schránky v zámořských daňových rájích sloužící k zakrytí přesunů peněz v řadě tuzemských korupčních kauz vznikaly díky firmám Nordic Victory a Braxton Invest, uvedla Transparency International. Protikorupční organizace v této souvislosti zmínila dodávky SMS jízdenek pro pražský dopravní podnik nebo služeb informačních technologií pro Lesy České republiky.

Majitelé Nordic Victory a Braxton Invest jsou podle Transparency International už skrytí, ještě před dvěma lety ale končily vlastnické vazby ve WPB Holding & Finance. V řadě firem vlastněných tímto holdingem přitom působili David Vavruška a Dušan Tvrdý, kteří založili dnes již zaniklou českou pobočku Mossack Fonseca & Co. CZ, s. r. o., uvedla protikorupční organizace. Podle ní propojení na WPB Holding nezmizelo, ani když podíly v českém Mossacku převzala společnost Marsten & Dods Finance ltd.

Vavruška a Tvrdý se podle Transparency International vyskytovali také v řadách společnosti Akont, která je předním dodavatelem firem na klíč a komplexního poradenství v oblasti daňové optimalizace. "Sídla jimi zakládaných firem jsou či byla k nalezení ve většině případů v žebříčku nejoblíbenějších 'offshoreových' adres v České republice," uvedla protikorupční organizace.

O tom, že WPB Holding & Finance a s ní propojený Akont podnikají v prodeji připravených firem a společností registrovaných v daňových rájích, napsal v roce 2013 týdeník Euro. V orgánech prodávaných firem se podle časopisu objevují jména ze seznamu falešných jednatelů sestaveného britským Guardianem. Podle britského deníku tito lidé figurují ve stovkách anonymních firem na celém světě a svou identitou zakrývají skutečné vlastníky.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ