Nízká sklizeň
České brambory docházejí, zpracovatelé nakupují v Německu
22.02.2016 16:55
Tuzemští zpracovatelé podle Českého bramborářského svazu už většinou nakupují brambory v zahraničí, vozí je hlavně z Německa. Domácí zásoby konzumních brambor jsou kvůli poslední nízké sklizni minimální, řekl tajemník svazu Josef Králíček.
Objem dovozu se měsíčně pohybuje kolem 20 tisíc tun brambor na jídlo, byl už i vyšší. Někteří pěstitelé v Česku loni kvůli suchu sklidili až o polovinu méně brambor. Mají šanci na zmírnění ztrát od státu.
Ministerstvo zemědělství se podle jeho mluvčího Hynka Jordána nyní chystá předložit materiál o kompenzaci škod za sucho ke schválení vládě. Brambory jsou v tomto návrhu zařazeny do seznamu způsobilých plodin, u nichž se s kompenzací pěstitelům počítá. "Zatím probíhají jednání na úrovni ministrů. Konkrétní podmínky pro jednotlivé segmenty rostlinné výroby zatím nejsou definitivní," sdělil.
Podle bramborářského svazu to zatím vypadá tak, že by na náhrady za sucho mohli dosáhnout pěstitelé, kteří vykážou propad tržeb za brambory vyšší než 30 procent, a to v porovnání se svými výsledky za minulých pět let. Poskytnutá náhrada by ale měla pokrýt jen část ztráty převyšující těchto 30 procent.
Nejnižší úroda od roku 1920
Podle Českého statistického úřadu loni zemědělci v ČR sklidili včetně sadby 504 955 tun brambor, meziročně o 27,6 procenta méně. Byla to nejnižší úroda od začátku statistického sledování v roce 1920. Třetina brambor tradičně pochází z Vysočiny.
Z průzkumu bramborářského svazu mezi 130 velkými pěstiteli obhospodařujícími třetinu ploch s touto plodinou v ČR vyplynulo, že se sklizeň brambor loni místně lišila. Někde víc pršelo a výnosy tolik neklesly. "Na druhou stranu jsou oblasti, kde byl propad výrazný, třeba i na úrovni 50 procent," uvedl tajemník.
Ekonomický dopad nízkých výnosů z části vyrovnaly lepší ceny brambor. Při prodeji ve velkém teď dostávají zemědělci za kilogram pět až šest korun a při drobnějším prodeji o tři čtyři koruny více. "Před rokem byla situace naprosto opačná," podotkl Králíček. Farmářská cena tehdy byla zhruba na poloviční úrovni.
Málo brambor se loni urodilo ve střední Evropě, zatímco v oblastech Německa, Francii, Belgii a Nizozemsku měli pěstitelé v podstatě průměrnou sezonu. Do Česka se dovážejí hlavně německé brambory, jejichž cena se pohybuje na úrovni české produkce. Brambory z Francie jsou dražší.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.