Nové důkazy ohledně pozitivního vývoje přinesl Český statistický úřad svým reportem, ve kterém odhaduje růst hrubého domácího produktu za první čtvrtletí na úctyhodných 3,1 procenta. Vykázané posílení předčilo očekávání, i když tempo růstu zpomalilo oproti mimořádně úspěšnému poslednímu kvartálu loňského roku, kdy byla česká ekonomika podpořena dočerpáním evropských fondů a dokázala tak posílit dokonce až o čtyři procenta.
Zatím jsme se nedozvěděli přesné rozložení HDP dle jeho jednotlivých segmentů a nemůžeme tak identifikovat tahouny ekonomického oživení. Statistický úřad se omezil pouze na slovní komentář, ve kterém uvedl, že všechny složky poptávky působily příznivě.
Jejich konkrétní vliv se dozvíme nejspíše až k 3. červnu, kdy statistici přijdou s první revizí svých odhadů. Předpokládám ale, že hlavním motorem českého růstu byl i v prvním kvartále růst spotřeby domácností, která je podpořena vytrvale klesající nezaměstnaností a konečně i citelnějším navýšením reálných mezd.
Při revizích HDP se běžně stává, že se původní odhady výrazně pozmění. V českých podmínkách však býváme svědky pouze kosmetických úprav v řádu jednotek desetin procentního bodu. Je tak poměrně pravděpodobné, že bude potvrzen velmi pozitivní trend vývoje české ekonomiky. Pokud s obdobnou silou překvapí i data za druhý kvartál, dojde nejspíše k přehodnocení celoročního výhledu pro růst tuzemského hospodaření.
Dosavadní konsensus analytických odhadů počítá s posílením letošního HDP o 2,5 procenta oproti loňským 4,2 procenta, což i tak bude jedno z nejlepších čísel v rámci celé Evropy. Jen pro srovnání, německá ekonomika by měla letos posílit o 1,5 procenta a hospodářství celé Evropská unie o 1,8 procenta.
Vyšší než očekávaná výkonnost českého hospodářství má dopady i na kroky vlády, která si jí mnohem snáze může obhájit případné posílení výdajů. Nemyslím si ale, že by nová data měla výrazněji pozměnit výhledy České národní banky, která pravděpodobně i přes report citelnějšího růstu HDP potvrdí dobu trvání kurzového závazku nejméně do přelomu prvního a druhého pololetí příštího roku. Ke změně by došlo až v případě citelnějšího růstu inflace, což je za současných podmínek jen stěží představitelné.
Autorem článku je analytik společnosti Cyrrus Jiří Šimara