České firmy by se mohly podílet na obřím teleskopu

Ekonomika
8. 6. 2007 14:28
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Ilustrační fotoDo výstavby obřího teleskopu, který bude sloužit ke sledování podobných planet jako je Země, by se mohly zapojit i české firmy. Evropský extrémně velký teleskop (E -ELT) plánuje vytvořit Evropská jižní observatoř (ESO), jejímž členem se Česká republika v lednu stala. O zapojení do projektu v pátek v Praze diskutují zástupci společnosti s odborníky.

"Chceme, aby se české průmyslové podniky, které jsou schopny vyrábět pokročilé technologie, zapojily do projektů, které ESO má," řekl ČTK astronom Jan Palouš, předseda Rady pro zahraniční styky Akademie věd. Myslí si, že uspět by mohly hlavně při stavbě obřího teleskopu, protože jeho projektování ještě není v tak pokročilé fázi.

Je podle něj nereálné, aby Česká republika získala zakázku jako celek, ale mohla by dodat komponenty. ESO při výběru zakázek cíleně obesílá některé firmy, podle Palouše je proto důležité, aby se české podniky dostaly na její seznam. Na pátečním jednání byl zástupce oddělení kontraktů observatoře, který si podle Palouše odveze kontakty na jednotlivé firmy a do seznamu je zařadí.

E-ELT je jedním z největších projektů observatoře, pomocí teleskopu budou astronomové u blízkých hvězd sledovat planety podobné Zemi. "Bude mít úžasně velkou sběrnou plochu primárního zrcadla, to znamená zhruba 42 metrů v průměru. Takový teleskop zatím neexistuje. Největší, které jsou, mají průměr kolem deseti metrů," řekl Palouš.

Právě tato velikost je nutná k zamýšleným účelům, větší průměr by byl příliš finančně náročný. Jde o vyloženě evropský projekt, na kterém se nebudou podílet mimoevropské země. Další velké teleskopy podle Palouše ale možná vzniknou ve Spojených státech a v Japonsku, případně i v Číně.

ESO je mezivládní organizace, kterou v roce 1962 založily Belgie, Francie, Německo a Švédsko. Jejím účelem je sdružování finančních prostředků a vědeckých kapacit k astronomickému výzkumu, proto je vstup do organizace zájmem hlavně menších zemí. Sídlo má v Chile, které je nečlenskou partnerskou zemí ESO, především kvůli příznivým klimatickým podmínkám.

Česko se stalo třináctým členem a první středoevropskou zemí, která do ESO vstoupila. Velkých astronomických projektů se už jako dodavatel vybavení účastnilo, například navrhlo a dodalo observatoři Pierra Augera v Argentině velkoplošná zrcadla pro 12 teleskopů.

Foto: Reuters

Autor: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

V USA začala platit cla na dovoz některých autodílů. Panuje zmatek

Ekonomika
3. 5. 2025

Prodej vozů Tesla ve Švédsku v dubnu klesl o 81 procent, propadá se i jinde

Ekonomika
2. 5. 2025

Schodek rozpočtu v dubnu vzrostl na 126,1 mld. Kč, loni byl 153,1 mld. Kč

Ekonomika
2. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ