Řečí čísel
České firmy prchají do daňových rájů. Hitem USA a Kypr
13.07.2015 12:45
V prvním pololetí letošního roku se počet českých společností, které mají vlastníka se sídlem v daňovém ráji, zvýšil o sto šedesát dva na 13 409. Největší zájem byl o USA a Kypr, následují takzvané off-shore destinace, které podnikatelům nabízejí relativně vysokou úroveň anonymity. Vyplývá to ze zveřejněných statistik poradenské společnosti Bisnode.
"Ve srovnání se stejným obdobím roku 2014 jde o osmdesáti dvou procentní nárůst," komentovala statistiky analytička Bisnode Petra Štěpánová. V posledním půl roce podle ní firma sledovala zpomalení trendu odchodů do daňových rájů, nicméně opětovný zájem o vytváření majetkových struktur s využitím destinací považovaných za daňové ráje se mohl zvýšit s oživením tuzemské ekonomiky, kdy se podnikatelům daří a rozjíždějí nové projekty.
Největší přírůstek za prvních šest měsíců roku 2015 zaznamenaly USA (57 nových) a Kypr (26). Následovaly off-shore destinace, které podnikatelům nabízejí vyšší stupeň anonymity Seychely (37), Belize (22) a Marshallovy ostrovy (22).
Také společnost Smart Office & Companies, která se mimo jiné zabývá zakládáním firem, zaznamenala zvýšený zájem o společnosti a podnikání v zahraničí. "U firem majících vlastníky na Kypru jde o ty úspěšné, jimž se projekty daří a zároveň chtějí být daňově efektivní," řekl manažer společnosti Michael Dobrovolný. Nárůst společností s vlastníky v USA přičítá i rozvoji firem zabývajících se IT obory, hlavně prodejem aplikací. Využívají rozumné míry zdanění a příznivých podmínek pro využívání on-line služeb. Podnikatelé ale stále častěji jako důvod pro podnikání v zahraničí uvádějí také mnohem vstřícnější přístup tamních úřadů obecně, dodal.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.