České Radiokomunikace letos (ČRa) zvýší pokrytí přechodovou sítí pro digitální TV vysílání v novém standardu DVB-T2 na 99 procent domácností. V současnosti má přes 97 procent. V úterý spustily vysílání z vysílačů Ústí nad Labem - Buková hora a Mikulov - Děvín. V současnosti provozují 22 z celkem 26 plánovaných vysílačů pro DVB-T2, oznámily na tiskové konferenci.
Do přechodového multiplexu ke stávajícím 15 programů přidaly Radiokomunikace kanály Nova, Nova Cinema a ČT D/Art. Všechny programy v multiplexu tam ČRa umístily bezplatně. Část nákladů by se jim měla vrátit ve formě kompenzace od státu. Ta by se měla pohybovat v řádu desítek milionů korun.
Přechodový multiplex spustila nedávno i společnost Digital Broadcasting, která v ní bude vysílat mimo jiné pět kanálů Novy. Česká televize plánuje vlastní přechodovou síť na březen.
Letos by měly být přechodové sítě dokončeny a v první polovině roku by měla vláda schválit technický plán přechodu na DVB-T2. V příštím roce poběží souběžné vysílání stávajících digitálních sítí DVB-T a přechodových sítí DVB-T2. Na konci roku 2019 bude zahájený přechod do DVB-T2 sítí a o rok později by mělo dojít k vypnutí sítí DVB-T.
Přechod na DVB-T2 se musí uskutečnit kvůli závazku státu uvolnit vysílací televizní pásmo 700 MHz pro rychlé mobilní sítě. DVB-T2 proti nynější technologii DVB-T umožňuje vysílání více programů na menším rozsahu frekvencí.
Pozemní digitální vysílání v současnosti využívá kolem 60 procent domácností. Televizní přijímač nebo set top box pro DVB-T2 nyní vlastní zhruba pětina domácností. V současnosti je na trhu 1200 certifikovaných televizí a set top boxů, které DVB-T2 podporují.