Českému průmyslu se dařilo. Výsledek mohl být ale ještě lepší

Ekonomika
15. 3. 2018 12:59
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Meziroční růst průmyslové výroby v Česku v lednu zrychlil na 5,5 procenta z prosincových 3,3 procenta. Nejvíce k tomu přispěla výroba motorových vozidel, strojů či elektroniky. Oznámil to dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Meziročně vzrostla také hodnota nových zakázek a tržby z průmyslové činnosti.

"Průmysl odstartoval nový rok růstem, který se obešel bez většího překvapení a který výrazně nezaostal za průměrným tempem v loňském roce," řekl ČTK analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský. Lednový výsledek by byl však podle něj ještě lepší, nebýt citelného poklesu produkce v síťových odvětvích. Pokles výroby elektřiny související s nadprůměrně teplým počasím v lednu se ukázal být brzdou růstu průmyslu nejen v Česku, ale i v eurozóně, podotkl.

Solidní meziroční tempo růstu by mělo v následujících měsících pokračovat, doplnil analytik Raiffeisenbank František Táborský. Průmysl ale podle něj začne postupně limitovat vysoká srovnávací základna z předchozího roku, který byl extrémně úspěšný. Loni průmyslová výroba za celý rok zrychlila o 5,7 procenta. Pro tento rok odhadl mírné zpomalení tempa na solidní čtyři procenta. Největší výzvou pro průmysl v tomto roce bude udržení konkurenceschopnosti v prostředí nejrychleji rostoucích mezd od roku 2008, pokračujícího nedostatku zaměstnanců a dalšího posilování koruny, dodal.

"Je to velmi solidní rozjezd v letošním roce a důkaz, že průmysl zatím nepolevuje," uvedl ředitel sekce hospodářské politiky Svazu průmyslu a dopravy Bohuslav Čížek. I pro nejbližší měsíce má signály, že by se celkové hodnoty výroby neměly dostat do záporných čísel. "Firmy mají dostatek zakázek, i když ve výhledu do budoucna jsou podle našich informací spíše opatrné. Jak jsme již několikrát zdůrazňovali, v letošním roce očekáváme do určité míry zpomalení růstu," upozornil.

Výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů v lednu stoupla o 5,6 procenta a výroba strojů a zařízení o 13,9 procenta. U elektrických zařízení dosáhl růst dokonce 15,3 procenta. Produkce naopak poklesla podle ČSÚ třeba ve výrobě a rozvodu elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu o 16,1 procenta a v oblasti těžby a dobývání o 4,1 procenta. Do meziročního srovnání nezasáhl počet pracovních dní, protože byl letos v lednu stejný jako v lednu 2017.

Hodnota nových zakázek v lednu stoupla o 3,4 procenta. Zahraniční zakázky vzrostly o 3,9 procenta a tuzemské o 2,2 procenta. K růstu přispěla podle statistiků nejvíce odvětví výroby kovů či kovodělných výrobků a elektrických zařízení. Nových zakázek naopak ubylo například ve výrobě chemických látek nebo výrobě motorových vozidel.

Tržby v průmyslu meziročně stouply o 4,8 procenta. Tržby z vývozu se zvýšily o 4,5 procenta a domácí tržby o 5,1 procenta. Průměrný počet zaměstnanců v průmyslových podnicích s 50 a více lidmi se v lednu oproti loňsku také zvýšil, a to o 2,1 procenta. Průměrná hrubá měsíční mzda lidí v průmyslových firmách meziročně stoupla téměř o desetinu na 31.946 korun.

Zatímco meziročně průmyslová výroba v lednu rostla, meziměsíčně zaznamenala mírný pokles. V porovnání s prosincem 2017 produkce po očištění o sezonní vlivy klesla o 0,6 procenta.

Autor: ČTK Foto: , Pixabay.com/PublicDomainPictures

Další čtení

Výrobce Nutelly Ferrero koupí za 3,1 miliardy USD americkou firmu WK Kellogg

Ekonomika
10. 7. 2025

Trump oznámil nová cla pro osm zemí, Evropská unie mezi nimi není

Ekonomika
9. 7. 2025

Generální ředitelka Muskovy sítě X Linda Yaccarinová odstupuje z funkce

Ekonomika
9. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ