Česko a euro? Prozatím <span>hudba budoucnosti</span>

Ekonomika
7. 10. 2009 16:38
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Ilustrační fotoČeská republika v současné době neplní dvě z pěti maastrichtských kritérií, která EU považuje za nezbytná pro přijetí eura. Největším problémem je deficit veřejných rozpočtů, který v roce 2009 pravděpodobně dosáhne výše okolo 5,5 procenta HDP.

Podle hlavního ekonoma Poštovní spořitelny Jana Bureše by však v budoucnu pro Českou republiku neměl být větší problém toto kritérium plnit. "Vysoký deficit veřejných rozpočtů nebyl způsoben strukturálními problémy, ale obrovským propadem příjmů, například výběr daně z příjmu právnických osob se v některých měsících snížil až o 40 procent," vysvětluje Bureš.

ČTĚTE TAKÉ: Brusel zahájil řízení s Českem. Kvůli rozpočtovému schodku
                        Bývalý hlavní ekonom MMF: S eurem určitě nespěchejte

Podobný názor má také ekonom UniCredit Bank Patrik Rožumberský. "Fiskální deficit v poměru k HDP se bude v příštích několika letech pozvolna snižovat. Tříprocentní limit však bude Česká republika schopna dodržet až zhruba okolo roku 2014," uvedl pro on-line deník TÝDEN.CZ.

Termín přijetí eura - otázka pro politiky

Oba oslovení ekonomové se shodují také na nutnosti snížit podíl mandatorních výdajů na celkových výdajích státního rozpočtu. Podle Bureše se nejpozději v roce 2011 nevyhneme nárůstu veřejného dluhu nad 40 procent HDP, přiblížení ke kritické mezi 60 procent prý v nejbližší době v žádném případě nehrozí.

Ilustrační fotoTermín přijetí eura závisí podle Bureše hlavně na politické vůli. "Domnívám se, že otázka přijetí či nepřijetí eura není v tuto chvíli zásadní. Obecně platí, že čím více se Česká republika bude blížit ekonomické úrovni eurozóny, tím více budou převažovat mikroekonomická pozitiva z přijetí eura nad potenciálními makroekonomickými riziky," tvrdí Bureš.

"Vstup České republiky do systému ERM II v roce 2010 by byl podle mého názoru předčasný. Schválený vládní balíček sice přibližuje Česko eurozóně, ale přijetí eura bych neviděl reálné dříve než v roce 2015," řekl Rožumberský s tím, že vstup do ERM by nebyl vhodný dříve než za dva roky.

ČTĚTE TAKÉ: Singer: Euro můžeme mít do tří let. Chce to nůž na krk

Co možná nejrychlejší přijetí eura má podporu podnikové sféry, pro kterou by znamenalo snížení transakčních nákladů a eliminovalo kolísavost kurzu, která způsobuje šoky především exportérům. Česká národní banka by však přišla o možnost provádět vlastní měnovou politiku a podle některých ekonomů by se zvýšilo riziko nárůstu inflace.

 

 Maastrichtská konvergenční kritéria

 Kritéria - rozpočtová

 Podmínka

 Stav v České republice

Vládní deficitDo 3 % HDPPředp. 2009 - 5,5 % HDP - NEPLNÍ
Veřejný dluhDo 60 % HDP34,5 % - PLNÍ

 Kritéria - měnová

  
Cenová stabilitaRoční průměr inflace do 1,5 % nad průměrem tří zemí eurozóny s nejnižší inflacíSrpen 2009 - 0,2 % - PLNÍ
Stabilita měnového kurzuMin. dvlouletý pobyt v ERM II bez porušení patnáctiprocentního fluktuačního pásma a devalvace měnyČR není členem ERM II - NEPLNÍ
Úrokové míryDesetileté vládní dluhopisy s úrokovou mírou do 2,0 % nad průměrem vládních dluhopisů tří zemí eurozóny s nejlepší cen. stabilitou5,01 % - PLNÍ

Foto: Lucie Pařízková

Další čtení

Inflace v Turecku v červnu zvolnila na 35,1 procenta, zůstává nejvyšší v Evropě

Ekonomika
4. 7. 2025

Majetkový úřad prodal bývalé sídlo ÚSTR v Praze na Žižkově za 387 milionů korun

Ekonomika
3. 7. 2025
ilustrační foto

Cestování je hit. Do patnácti let se ztrojnásobí, říká průzkum

Ekonomika
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ