Česko má smluvně zajištěnu polovinu dotací z evropských fondů

Ekonomika
14. 3. 2018 19:38
Tabulka.
Tabulka.

Česká republika měla ke konci února smluvně zajištěno 50 procent evropských dotací na programové období 2014 až 2020. Jde o 284,5 miliardy korun z celkově přidělených 568,5 miliardy korun. Na svých stránkách to uvedlo ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), které je za čerpání dotací zodpovědné.

Z deseti operačních programů je na tom nejlépe program Zaměstnanost, řízený ministerstvem práce a sociálních věcí, který má smluvně zajištěny tři čtvrtiny z přidělených 53 miliard korun. Nejhůře čerpá operační program Rybářství (32,3 procenta ze 760 milionů korun), za který odpovídá ministerstvo zemědělství.

Do konce února Evropská komise příjemcům dotací v ČR proplatila 66,4 miliardy korun, tedy 11,2 procenta. Pro letošní rok si vláda dala za cíl proplatit dalších 80 miliard. Je to kvůli splnění takzvaného pravidla N+3.

"To znamená, že peníze, které nám EU přidělila v roce 2015, musíme vyčerpat do konce roku 2018. Tedy certifikovat je Evropské komisi. Pro současné programové období toto pravidlo začalo platit až v roce 2015, protože až v tomto roce byly schváleny všechny programy. A tedy až v tomto roce mohlo čerpání začít," uvedla ministryně pro místní rozvoj v demisi Klára Dostálová (za ANO).

"Špatné čerpání evropských fondů na začátku programového období je již známý evergreen. Nejprve se roky skoro nic neděje a následně vystavujeme ekonomiku poptávkovému šoku, kdy potřebujeme dočerpat velké množství peněz. Takovýto systém čerpání prohlubuje hospodářské cykly a není pro ekonomiku zdravý," sdělil analytik BH Securities Štěpán Křeček. Podle MMR je zpoždění způsobené tím, že řídicí orgány se ještě do poloviny roku 2016 zabývaly dočerpáváním peněz z programového období 2007 - 2013. Evropská unie navíc přidělené prostředky definitivně schválila až v polovině roku 2015.

Podle Křečka se stav čerpání oproti minulému období sice trochu zlepšil, avšak v této disciplíně stále nevynikáme. "Pro zlepšení systému můžeme hledat inspiraci u pobaltských zemí. Naopak odstrašujícími příklady by pro nás měly být Rumunsko a Chorvatsko," doplnil Křeček. Analytik společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda označil dosavadní čerpání Česka v kontextu EU za průměrné. "Hůře jsou na tom pouze Slovinsko, Španělsko, Chorvatsko, Itálie a Malta. Lze tedy říci, že Česká republika má v čerpání stále rezervy," dodal Kovanda.

Ke konci roku Evropská komise rovněž vyhodnotí země a jejich programy podle toho, jak plní své závazky vůči strategii Evropa 2020. V případě neplnění může Česko přijít o šest procent z přidělené částky na celé programové období, tedy 36 miliard korun z celkových 604,5 miliardy korun. Objem smluvně zajištěných 284,5 miliardy korun MMR hodnotí vůči celkové sumě bez šestiprocentní rezervy.

V programovém období 2007 až 2013 mohla Česká republika z evropských fondů čerpat zhruba 700 miliard korun. Z toho asi čtyři procenta nebyla vyčerpána.

Smluvně zajištěné peníze z EU od roku 2016:

Tabulka.

Zdroj: MMR

Autor: ČTK Foto: , ČTK/Zehl Igor

Další čtení

Vltavská vodní elektrárna ve Štěchovicích po letní opravě najede na plný výkon

Ekonomika
12. 7. 2025

Těžba hnědého uhlí v dole Bílina skončí v roce 2033, potvrdil Český báňský úřad

Ekonomika
11. 7. 2025
ilustrační foto

Cena bitcoinu zlomila další rekord. Krypto posiluje, protože ho chce Trump

Ekonomika
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ