Česko na špici EU v práci na směny. Zná ji třetina zaměstnanců

Ekonomika
11. 4. 2014 19:01
Zhruba 28 procent zaměstnanců a zaměstnankyň v Česku pracuje na směny (ilustrační foto).
Zhruba 28 procent zaměstnanců a zaměstnankyň v Česku pracuje na směny (ilustrační foto).

Zhruba 28 procent zaměstnanců a zaměstnankyň v Česku pracuje na směny. Dělá tak kolem 1,11 milionu lidí. ČR v Evropské unii patří k zemím s nejvyšším podílem těch, co pracují na směny. V osmadvacítce je na páté příčce. Vyplývá to z analýzy Českého statistického úřadu (ČSÚ). Podle ní navíc české ženy pracují na směny stejně jako muži.

Mezi lety 2002 až 2005 se podíl lidí, kteří v Česku chodili do práce na směny, pohyboval těsně pod hranicí 30 procent. Přes ni se přehoupl v roce 2006. Od roku 2007 byl kolem 28 či 29 procent. V roce 2012 činil 28,1 procenta.

Nejvíc zaměstnanců ve směnném provozu je ve zpracovatelském průmyslu. Takto v něm pracuje 457 tisíc lidí. V obchodě se to týká 148 tisíců zaměstnanců a ve zdravotnictví a sociální péči 124 tisíců pracovníků. V prodeji a službách dělalo na směny 51 procent zaměstnanců. Týká se to také 16 procent úředníků a každého zhruba šestnáctého řídicího pracovníka.

Podle statistiků jsou v Česku rozdíly v podílu směnné práce žen a mužů mizivé. Mnoho žen totiž působí v obchodě, zdravotnictví a sociálních službách. "Celkový podíl zaměstnankyň pracujících na směny je totožný s podílem směnujících mužů," uvedl statistický úřad.

Nejčastěji na směny pracují lidé do 25 let. Z těchto nejmladších zaměstnanců směnují dvě pětiny. "Ženy v tomto věku pracují na směny výrazně častěji než muži," podotkli statistici. Ve směnném provozu dělá 30 procent zaměstnanců mezi 25 a 29 lety a 27 procent mezi 30 a 34 lety. Podíl žen ve srovnání s podílem mužů klesá. "Velká část žen odchází na mateřskou a rodičovskou dovolenou a po nástupu do zaměstnání hledá takové pracovní uplatnění, které by umožnilo pečovat o nejmladší dítě," uvádí analýza. Po pětatřicítce ale znovu ve směnování ženy vedou, a to až do důchodového věku.

Přitom právě ženám působí směny problémy, nároky na sladění pracovního režimu a osobního života jsou totiž vysoké. "Markantní je to v případě matek s dětmi ve školním věku, které musejí řešit otázku plnění zaměstnaneckých povinností s chodem domácnosti a výchovy," podotkli statistici. Zdůraznili, že ženy navíc nedělají na směny jen v pracovních dnech, ale i o víkendech. Jejich mzdy či platy bývají přitom nízké.

V Praze na směny pracuje mnohem méně lidí než jinde v republice. V metropoli směnovalo zhruba 18 procent zaměstnanců, v Ústeckém kraji pak dvojnásobek. V Královéhradeckém, Pardubickém, Moravskoslezském kraji a na Vysočině dělá ve směnném provozu třetina zaměstnanců.

V osmadvacítce pracovalo na směny v průměru 18 procent lidí. Česko tak patří v EU k přeborníkům ve směnné práci, skončilo na páté příčce. Nejvíc se na směny pracuje v Chorvatsku. V roce 2012 mělo směny 34 procent tamních zaměstnanců. Ve Slovinsku a na Slovensku to bylo 31 procent lidí, v Polsku pak 30 procent. Naopak nejméně dělají na směny Dánové. Takto pracuje jen pět procent z nich. Ve Francii a Belgii je to sedm procent zaměstnanců, v Nizozemsku osm procent. Například v Rakousku má směny 19 procent pracovníků a v Německu 17 procent.

Autor: ČTK Foto: Shutterstock

Další čtení

Inflace v Turecku v červnu zvolnila na 35,1 procenta, zůstává nejvyšší v Evropě

Ekonomika
4. 7. 2025

Majetkový úřad prodal bývalé sídlo ÚSTR v Praze na Žižkově za 387 milionů korun

Ekonomika
3. 7. 2025
ilustrační foto

Cestování je hit. Do patnácti let se ztrojnásobí, říká průzkum

Ekonomika
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ