Česko opět kleslo v žebříčku konkurenceschopnosti

Ekonomika
30. 5. 2013 09:42
Pozice ČR byla v porovnání s předchozími lety zhoršena podle ekonomů pokračující recesí (ilustrační foto).
Pozice ČR byla v porovnání s předchozími lety zhoršena podle ekonomů pokračující recesí (ilustrační foto).

Česká republika se v letošním žebříčku konkurenceschopnosti švýcarského institutu International Institute for Management Development (IMD) propadla již počtvrté v řadě. Posunula se na 35. místo z loňského 33. místa. Hodnoceno bylo 60 ekonomik světa a IDEA se podílel na sběru dat. Informoval o tom Institut pro demokracii a ekonomickou analýzu (IDEA) při akademickém pracovišti CERGE-EI.

Pozici nejkonkurenceschopnější ekonomiky získaly pro rok 2013 USA následované Švýcarskem a Hongkongem. Z členských zemí EU patří mezi nejlepší Švédsko (4. místo) a Německo (9. místo). Zbytek zemí EU si většinou pohoršil mimo jiné i kvůli nedořešené krizi a nekoordinovaným úsporným opatřením.

Mezi novými členy EU je ČR nyní na třetím místě, tedy za Litvou (31. místo) a Polskem (33. místo). Z nečlenských zemí skončily před ČR Čína (21. místo), Thajsko (27.), Mexiko (32.) nebo Kazachstán (34.).

"Dařilo se překvapivě hodně zemím, které jsou zaměřeny na výrobu, na průmysl a ne na služby," upozornil šéf IDEA Jan Švejnar.

Z jednotlivých faktorů konkurenceschopnosti se ČR umístilo nejlépe v oblasti základní infrastruktury, a to na 15. místě. V případě zahraničního obchodu se ČR umístila na 25. místě. Naopak až 50. místo přinesl Česku celkový vývoj domácí ekonomiky, která se nachází v nejdelší recesi vůbec.

Pozice ČR tak byla v porovnání s předchozími lety zhoršena podle ekonoma Viléma Semeráka z institutu CERGE-EI především pokračující recesí. "Z výzkumu však vyplývá, že přetrvávají i již tradiční slabší stránky české ekonomiky zmiňované již v předchozích letech: vysoké příspěvky na sociální zabezpečení, korupce a byrokracie, nedostatek transparentnosti a stability v hospodářské politice, ale například i problematický systém hodnot a preferencí manažerů i běžné populace," uvedl. Pozitivně je prý naopak hodnocena otevřenost ekonomiky, sociální stabilita nebo vysoká finanční stabilita.

Pokud se podaří podle Semeráka nastartovat růst, může se v dalších letech Česko na žebříčku posunout výše. "Do dokončení reforem je však pravděpodobný postupný dlouhodobý pokles," uvedl.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Cena bitcoinu se vrátila nad hranici 100.000 dolarů

Ekonomika
8. 5. 2025

Pohonné hmoty v Česku zůstávají nejnižší za několik let, ceny dál klesly

Ekonomika
8. 5. 2025

ČNB snížila úrokovou sazbu. Prostor pro další pokles je omezený

Ekonomika
7. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ