Česko přijímá víc pracovníků z EU, než kolik jich vyšle

Ekonomika
22. 8. 2017 21:22
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Česko je jedinou novou členskou zemí, která přijímá víc vysílaných pracovníků z EU, než kolik jich tam sama vysílá. Vysílání má na českou ekonomiku a mzdy zanedbatelné dopady. Uvádí to analýza o pracovní mobilitě, jejíž výsledky na svém webu zveřejnila vláda. Vysílání upravuje evropská směrnice, o jejíž změně nyní státy jednají.

Podle návrhu by se měla pravidla zpřísnit. Staré členské země si stěžují na to, že noví členové EU mají kvůli lacinější práci výhodu a levnější vysílaní pracovníci ohrožují jejich pracovní místa.

O směrnici a mzdovém dumpingu budou středu měli jednat v Salcburku premiéři Česka, Slovenska a Rakouska s francouzským prezidentem. Unijní státy se na nových vysílacích pravidlech zatím neshodly. Francouzský prezident Emmanuel Macron před svým zvolením slíbil, že prosadí zpřísnění legislativy o vysílání. Podle zahraničních médií se nyní snaží navázat kontakt s těmi novými členskými zeměmi, které jsou vstřícnější ke spolupráci a kompromisu. Dumping je problém i podle Rakouska. Jeho politici mluví o tom, že příliv levnějších sil z Východu tlačí výši mezd dolů.

"Údajnému sociálnímu dumpingu lze předejít pouze vyšší mzdovou konvergencí," uvádí analýza. O rychlejším sbližování výdělků ve starých a nových státech unie chce v Salcburku s protějšky mluvit český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Macrona a rakouského kancléře Christiana Kerna chce vyzvat k tomu, aby francouzské a rakouské firmy v Česku pracovníkům výrazněji zvedaly mzdy.

V EU v roce 2014 bylo 1,9 milionu vyslaných pracovníků. Odpovídalo to 0,9 procenta zaměstnanců. Vyslání trvalo v průměru méně než rok. Celkem 44 procent všech vyslaných pracovalo ve stavebnictví.

Podle analýzy údaje z roku 2014 představují jediná porovnatelná data z přijímajících a vysílajících zemí. České firmy vyslaly do unijních států 10 400 lidí, zahraniční podniky v ČR měly 17 200 zaměstnanců. "V počtu a celkové bilanci vyslaných a přijatých pracovníků lze pozorovat rozdělení zemí na nové a staré členské státy. Výjimku tvoří pouze ČR, která (jako jediná z nových států) vysílá méně pracovníků, než přijímá," uvádí analýza. Podle ní jsou makroekonomické a mzdové dopady vysílání pro ČR zanedbatelné. Mezi starými zeměmi naopak víc lidí vysílá, než přijímá, jen Španělsko, Itálie a Portugalsko.

Podle srovnání Německo přijalo přes 400 tisíc pracovníků, vyslalo téměř čtvrt milionu. Rakousko mělo přes 40 tisíc vyslaných a kolem 100 tisíc přijatých. Ve Francii bylo téměř 200 tisíc přijatých a přes 100 tisíc vyslaných. Na opačné straně žebříčku bylo Polsko s více než čtvrt milionem vyslaných a s menším počtem přijatých než ČR.

Z Česka se nejvíc vysílají pracovníci ve stavebnictví, průmyslu a silniční dopravě. Nejvíc svých lidí firmy poslaly do Německa, a to asi 4100. V Rakousku bylo 1200 vyslaných, na Slovensku 900 a ve Francii 800. Do ČR nejčastěji vysílají své síly podniky slovenské, německé, polské a francouzské. Vyslaných slovenských pracovníků působilo v Česku 7000, francouzských 1600.

Zatímco při odjezdu za prací do ciziny se lidé rozhodují hlavně podle rozdílu ve výši mezd a podle nabídky míst, u vysílání roli hraje vzdálenost a zájmy podniku. V Česku se dumping týká spíš agenturního zaměstnávání a neohlášené práce bez pracovní smlouvy a placení odvodů, uvádí analýza.

Evropská komise přišla s návrhem na revizi směrnice o vysílání pracovníků loni na jaře. Navrhovaný předpis pravidla zpřísňuje. Týkají se doby vyslání i pracovních podmínek. Firma by v cizině měla dodržovat tamní legislativu či kolektivní smlouvy, aby vyslaní nedostávali nižší odměnu. Nárok by tak měli mít třeba i na všechny příplatky, které se v dané zemi vyplácejí. Stejné podmínky jako místní by museli mít i agenturní pracovníci.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Mikko Stig

Další čtení

Inflace v Turecku v červnu zvolnila na 35,1 procenta, zůstává nejvyšší v Evropě

Ekonomika
4. 7. 2025

Majetkový úřad prodal bývalé sídlo ÚSTR v Praze na Žižkově za 387 milionů korun

Ekonomika
3. 7. 2025
ilustrační foto

Cestování je hit. Do patnácti let se ztrojnásobí, říká průzkum

Ekonomika
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ