Česko připraveno. Zásobníky zemního plynu jsou skoro plné

Ekonomika
2. 9. 2014 08:55
Podzemní zásobník plynu Dolní Dunajovice na Břeclavsku.
Podzemní zásobník plynu Dolní Dunajovice na Břeclavsku.

Zásobníky zemního plynu jsou v Česku plné z 97 procent. Zcela zaplněné by měly být během několika příštích dní. Vyplývá to z tiskové zprávy Českého plynárenského svazu (ČPS). Plyn se v ČR uskladňuje v osmi podzemních zásobnících, které stačí na pokrytí minimálně třetiny běžné roční spotřeby celé republiky. Ta v Česku přesahuje osm miliard metrů krychlových.

Plné zásobníky, které v tuzemsku téměř výlučně patří firmám RWE Gas Storage a MND Gas Storage, mají podle plynařů pomoci mimo jiné v případě politických konfliktů, kdy by dodavatel plynu omezil nebo zcela zastavil dodávky. To nyní nejvíce hrozí kvůli rusko-ukrajinské krizi. Energetický regulační úřad v srpnu informoval, že chce zásoby obchodníků s plynem kontrolovat.

"V současné době máme zásobníky zemního plynu naplněny už téměř na 100 procent, o měsíc dříve než bývá obvyklé," řekl předseda Českého plynárenského svazu Miloslav Zaur. Podle něj jsou proto plynárenské společnosti připraveny v zimě plynule plynem zásobovat domácnosti i firmy. "Jsme dnes připraveni i na případné problémy s dodávkami zemního plynu Centrálním koridorem z Ukrajiny do Evropy," dodal Zaur.

Podle plynařů je podobná situace jako v Česku i ve zbytku Evropy. "Členské země EU mají v tomto období uskladněno v zásobnících nejvíce plynu v celé své historii," uvedl ČPS.

ČPS je sdružení firem a odborníků působících v plynárenství a souvisejících oborech. Sdružuje asi 100 odborných sdružení a firem působících v plynárenství. Podle svazu se Česká republika řadí podílem své skladovací kapacity na roční spotřebě plynu mezi evropskou špičku.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Šálek Václav

Další čtení

Inflace v Turecku v červnu zvolnila na 35,1 procenta, zůstává nejvyšší v Evropě

Ekonomika
4. 7. 2025

Majetkový úřad prodal bývalé sídlo ÚSTR v Praze na Žižkově za 387 milionů korun

Ekonomika
3. 7. 2025
ilustrační foto

Cestování je hit. Do patnácti let se ztrojnásobí, říká průzkum

Ekonomika
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ