Česko rekordně vyváží proud. Loni víc, než vyrobil Temelín

Ekonomika
5. 2. 2015 17:50
Jaderná elektrárna Temelín loni vyprodukovala téměř 15 tisíc gigawatthodin proudu.
Jaderná elektrárna Temelín loni vyprodukovala téměř 15 tisíc gigawatthodin proudu.

Čistý vývoz elektřiny dosáhl v uplynulém roce 16,9 terawatthodin, což je víc než loňská produkce jaderné elektrárny Temelín. Je to už čtvrtý rok po sobě, co se export českého proudu pohybuje okolo 17 terawatthodin.

Předběžné údaje o loňském vývozu elektrické energie zveřejnil Energetický regulační úřad (ERÚ). Přesné údaje má zatím do konce listopadu, kdy import dosáhl 9 862 gigawatthodin a export 25 706 gigawatthodin. Čistý vývoz tak dosáhl 15 844 gigawatthodin.

"Naše předběžná hodnota prosinec 2014 importu je 1 408 gigawatthodin, exportu 2 425 gigawatthodin," uvedl energetický úřad, který by měl konečná čísla zveřejnit v následujících dnech. Předběžná data ukazují, že dovoz za celý loňský rok dosáhl 11 270 gigawatthodin a vývoz 28 131 gigawatthodin. Čistý export je tedy 16 861 gigawatthodin.

Znamená to, že z Česka vyvezlo více proudu, než za uplynulých dvanáct měsíců vyrobil Temelín, jehož produkce se zastavila těsně pod hranicí 15 tisíc gigawatthodin. A ještě jedno srovnání: export českého proudu výrazně překračuje spotřebu českých domácností, které podle posledních úplných údajů z roku 2013 prosvítily a protopily přibližně 14,8 tisíc gigawatthodin.

Zatím nejvíce elektrické energie se vyvezlo z Česka v roce 2012, a to 17 120 gigawatthodin. Čistý export překonal hranici 17 tisíc gigawatthodin ještě o rok dříve.
Česko patří už roky k největším evropským i světových vývozcům elektřiny. Právě na enormní export proudu upozorňuje radnice v Horním Jiřetíně či ochránci přírody, kteří kritizují plány na prolomení těžebních limitů v severozápadních Čechách, kvůli čemuž by mohly zmizet obce Jiřetín a Černice. Zhruba polovina vyrobené elektřiny totiž vzniká spalováním hnědého uhlí. Ekologické organizace upozorňují, že za vývozem proudu zůstává zdevastovaná krajina, znečištěné ovzduší a pošramocené zdraví.

"Malá Česká republika je pátým největším vývozcem elektřiny na světě," konstatovalo vloni ekologické Hnutí Duha. Upozornilo, že dokonce i Čína - nejlidnatější stát světa a země s největším přírůstkem nových zdrojů energie - exportuje méně. "Vývoz elektřiny ze starých uhelných elektráren je výhodný pro energetické mamuty také proto, že stát odevzdává svoje nerostné bohatství za směšných 1,5 procenta tržní ceny," sdělila organizace.

Vývoz elektřiny se nelíbí ani ministru životního prostředí Richardu Brabcovi, podle něhož by si měl stát - vlastník nerostných surovin - více hlídat, co se s uhlím dělá, jak se s ním nakládá. "Do zahraničí skutečně vyvážíme elektrickou energii v objemu výroby celého Temelína," připomněl pro TÝDEN.CZ Brabec, který pokládá export "uhelné" elektřiny za nesmysl.

Naopak prezident Miloš Zeman nepokládá vývoz elektřiny za nic špatného. Podle něho je to komodita jako každá jiná a export přináší několikamiliardový čistý zisk. "Nevyvážíme ji tedy pod cenou, nevyvážíme ji jako ztrátovou komoditu, ale jako výhodnou komoditu pro naše hospodářství," uvedl Zeman při své návštěvě severních Čech.

Autor: Pavel BarochFoto: archiv

Další čtení

Americká ekonomika v prvním čtvrtletí kvůli nárůstu dovozu klesla o 0,3 procenta

Ekonomika
30. 4. 2025

Česká ekonomika vzrostla v 1. čtvrtletí podle odhadu ČSÚ o dvě procenta

Ekonomika
30. 4. 2025
ilustrační foto

Ze čtyř sociálních dávek bude jenom jedna superdávka. Senát to schválil

Ekonomika
30. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ