Americký sen
Český imigrant v USA: Musel jsem makat jako šroub
31.03.2016 05:36
Do Ameriky odešel před čtrnácti lety... pracoval, studoval, oženil se. Příběhů Čechů, kteří se jako čtyřiatřicetiletý profesor účetnictví Stanislav Janšta usadili ve Spojených státech, jsou tisíce. Cesta k úspěchu a prosazení se ve tvrdé konkurenci je pro ně náročná. Dovolenou měl Janšta minimálně, na studia si půjčil a dluh chtěl rychle splatit.
Nyní má už svoji firmu specializující se na pracovní nábor účetních a také vyučuje na Floridské mezinárodní univerzitě v Miami účetnictví a audit. Získal pozici, která se dává lidem z praxe: může studentům prakticky ukázat, jak jeho obor ve firmách funguje.
"Snažím se pomáhat Čechům, kteří sem přijedou. Jsem v československém klubu v Miami. Máme zde hodně lidí, co přijeli do Ameriky. Popravdě řečeno, cesta je těžká. Já jsem od začátku věděl, že musím makat jako šroub," řekl v Miami Janšta.
Snadnější cestou pro cizince je usadit se díky investorským vízům jako podnikatelé, nebo se zde oženit. Hodně Čechů ale v USA zůstává nelegálně, což je podle Janšty dost limituje v rozvoji. "Bez pracovního povolení je to tu těžší," myslí si.
Janšta do Ameriky přijel v roce 2002 na pracovní čtyřměsíční vízum a nikoho zde neznal. Tehdy mu bylo dvacet a začínal u mytí nádobí, záhy se ale vypracoval na provozního manažera. V Michiganu studoval v bakalářském programu účetnictví, vzal si Američanku a přestěhoval se na Floridu. Žije zde už jedenáct let. Když pracoval pro pátou největší auditorskou firmu na světě, neměl na rodinu téměř čas. Nyní se prý jeho život více zklidnil.
O Floridské mezinárodní univerzitě čili FIU tvrdí, že je respektovaná právě v oboru účetnictví. "Celá velká čtyřka a auditorské firmy sem přicházejí a vybírají si mezi našimi studenty. Dávají jim práci, takže prestiž pro školu je obrovská," konstatoval.
Učitelství je pro něj prý dobré i z obchodního hlediska, protože má soukromou praxi a komunita účetních a auditorů je na Floridě malá. Program pro studenty je podle něj náročný a ne každý ho zvládne, často zde studují lidé při zaměstnání. Pokud jím ale projdou, šance na práci mají podle Janšty téměř stoprocentní.
Přestože na univerzitu dojíždí sto kilometrů, je přesvědčen, že nabízí to nejlepší na Floridě. "Myslím si, že naši studenti jsou unikátní v tom, že většina jich chodí do práce i do školy na plný úvazek," říká. Na jeho předmět se musejí učit až dvacet hodin týdně, polovina lidí ho nezvládne. "Studenti na FIU prostě jedou a já si jich vážím, mají velký potenciál a v praxi pak vysokou pracovní morálku," dodal.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.