Český průmysl je skutečně "český" jen z poloviny

Ekonomika
28. 10. 2014 18:15
 Podniky pod zahraniční kontrolou hrají nejvýznamnější roli v automobilovém průmyslu, naopak v českých rukou je nejvíce výroba nábytku.
Podniky pod zahraniční kontrolou hrají nejvýznamnější roli v automobilovém průmyslu, naopak v českých rukou je nejvíce výroba nábytku.

Český průmysl je skutečně "český" jen z asi 40 až 50 procent. Klíčový je vliv Německa a USA, naopak Rusové v ČR ovládají jen málo podniků. V časopise Statistika & My to uvedl Český statistický úřad. Podniky pod zahraniční kontrolou hrají nejvýznamnější roli v automobilovém průmyslu, naopak v českých rukou je nejvíce výroba nábytku.

V roce 2012 dosáhly firmy pod zahraniční kontrolou v průmyslu celkových tržeb 3,02 bilionu korun, což bylo 58,9 procenta celkových tržeb. Přidaná hodnota vytvořená těmito podniky, která zároveň signalizuje význam z hlediska ekonomického výkonu, dosáhla 501 miliard korun. To je přesně polovina průmyslu celkem.

"Celkem jednoznačně lze prohlásit, že tuzemský průmysl je převážně pod vlivem zemí Evropské unie. Podniky s vrcholovým vlastníkem na jejím území mají na celkových tržbách podíl 40 procent, vytvořily 34,4 procenta přidané hodnoty a daly práci 31,3 procenta zaměstnanců v průmyslu," uvedl vedoucí oddělení statistiky průmyslu Jan Ernest.

Klíčový je vliv Německa. Průmyslové firmy s německými vlastníky se na tržbách podílejí z 22,2 procenta, na tvorbě přidané hodnoty z 17,9 procenta. Na druhém místě jsou Spojené státy. Firmy s vlastníky z USA mají pětiprocentní podíl na celkových tržbách a na tvorbě přidané hodnoty se podílejí z šesti procent. Mezi další země s významnější přítomností v tuzemském průmyslu patří Francie, Švýcarsko, Velká Británie, Rakousko nebo Japonsko. Naopak Rusko v ČR ovládlo poměrně málo podniků.

Česko patří v Evropě k zemím, kde podniky pod zahraniční kontrolou hrají vůbec nejvýznamnější roli. Zatímco v EU bylo pod kontrolou jiné země 31,9 procenta přidané hodnoty, v ČR je to 58,3 procenta. Vyšší podíl zaznamenaly jen Slovensko (61,8 pct.), Maďarsko (66,2 pct.) a Irsko (83,4 pct.). Naopak význam zahraničních investorů je malý v Itálii (18,3 pct.), Německu (22 pct.) či Chorvatsku (22,4 pct.).

Pro zahraničního vlastníka pracovalo v ČR 546 tisíc zaměstnanců, tedy 45,1 procenta z celkového počtu. "Podíl přidané hodnoty na zaměstnance také naznačuje, že v podnicích pod zahraniční kontrolou je produktivita o něco vyšší, než v těch tuzemských. Tento jev ale nelze připsat pouze vlastnické struktuře, protože ve větších podnicích bývá větší i produktivita," dodal Ernest.

Autor: ČTK Foto: Shutterstock

Další čtení

Inflace v Turecku v červnu zvolnila na 35,1 procenta, zůstává nejvyšší v Evropě

Ekonomika
4. 7. 2025

Majetkový úřad prodal bývalé sídlo ÚSTR v Praze na Žižkově za 387 milionů korun

Ekonomika
3. 7. 2025
ilustrační foto

Cestování je hit. Do patnácti let se ztrojnásobí, říká průzkum

Ekonomika
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ