Čeští manažeři jsou ochotnější stěhovat se za prací
27.04.2009 13:10
Personální agentury zaznamenaly v posledních šesti měsících větší ochotu lidí stěhovat se za prací i mimo svoje trvalé bydliště, převážně ale u vyšších a středních manažerů. Změnu postojů zájemců o práci mohla částečně vyvolat hospodářská krize, vyplývá z ankety ČTK.
"Ještě před půl rokem chtěli mít vyšší a střední manažeři pracovní uplatnění v regionu, kde žijí. V současné době se zajímají o práci v rámci celé republiky. Nabídek na trhu práce totiž ubylo," uvedla Hana Zajíčková, manažerka pražské pobočky společnosti Mita Thor International.
Z Prahy do Litvínova
S jejími slovy souhlasila Marcela Klačanská z chomutovské personální agentury Job Spectrum; potvrdila, že cestovat a stěhovat se za prací je ochoten právě střední a vyšší management. "Pokud je finančně zajímavá nabídka, jsou tito lidé ochotni jít za prací i mimo svoje trvalé bydliště. Máme například nyní nedávnou zkušenost s akceptováním nabídek z Litvínova pro lidi z Prahy," uvedla Klačanská.
Ochotu zájemců o práci přijmout nabídky i mimo své trvalé bydliště zaznamenala v posledních šesti měsících také společnost Recruit CZ. "Pouze ale u top managementu s platem vyšším než sto tisíc korun měsíčně," popsala stav jednatelka společnosti Markéta Švedová.
Podle Jany Pokorné, koordinátorky výběrových řízení personální agentury Anex pro jižní Čechy, ale připravenost přestěhovat se za prací není způsobena hospodářskou krizí. "Za prací je ochoten jít střední a vyšší management. V jižních Čechách například lidé v uplynulém roce akceptovali pracovní nabídky z Prahy a Plzně. Ale týkalo se to například strojařů, stavařů, nikoliv dělnických profesí. Ten, kdo chce dělat kariéru, totiž počítá, že bude cestovat, což není způsobeno krizí," uvedla Pokorná.
Rozhodující je výše platu
Sociolog Martin Převrátil z výzkumné společnosti Empirica je zatím v hodnocení informací personálních agentur opatrný. "Zatím v tuzemsku přetrvával stav, kdy se lidé stěhovali za svůj život většinou pouze jednou. A to, kdy z menší lokality odcházeli do většího města kvůli studiu, kde pak většinou zůstávali pracovat," vysvětlil.
Pokud by vývoj hospodářství v dalších měsících zvýšil ochotu Čechů migrovat za prací, znamenalo by to, že recese může v České republice nastartovat trend, který je běžný v západní Evropě, například v Německu. "Sekundárně by pak vedl ke změnám na trhu s bydlením. Znamenalo by to také, že u obyvatelstva začíná hrát významnější roli ekonomické zajištění před tradičními sociálními vazbami," odhadl možný vývoj Převrátil.
Foto: Karel Šanda
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.