Čeští pivovarníci se bojí bruselské regulace

Ekonomika
12. 4. 2007 07:54
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Ilustrační fotoČeští pivovarníci uvažují o registraci evropské ochranné známky České pivo. Mají totiž obavy z možné budoucí regulace technologie výroby piva v EU. Známka by jim umožnila vyvázat se z dodržování nových technologických norem. Píšou to Lidové noviny.

EU doporučuje pivovarům používat technologie, které snižují spotřebu energií a jsou šetrnější k životnímu prostředí. Náklady na zavádění takových technologií však ohrožují existenci zejména menších českých pivovarů. "Pokud by tyto normy pro spotřebu energií byly Bruselem schváleny, ohrozilo by to chod především menších pivovarů," řekl šéf Českého svazu pivovarů a sladoven Jan Veselý.

Tradiční technologie vaření piva v České republice je oproti standardům uplatňovaným v EU energeticky náročnější. Registrace ochranné známky by vymezila specifická pravidla výroby piva v Česku a pivovary by se tak nemusely řídit bruselskými pravidly. Ochranná známka by navíc mohla tuzemským pivovarům pomoci při vývozu.

Foto: Jan Schejbal

Autor: ČTK

Další čtení

Americký Senát potvrdil Kevina Warshe do čela centrální banky USA

Ekonomika
13. 5. 2026

Ceny ropy jsou nadále nad 100 dolary za barel, trh vyhlíží summit v Číně

Ekonomika
13. 5. 2026
ilustrační obrázek

Válka v Íránu žene českou inflaci vzhůru. Analytici varují před dalším zdražováním

Ekonomika
13. 5. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ