Tantiémy
ČEZ navrhuje vyplatit na valné hromadě vedení 23 milionů korun
03.05.2016 10:35 Aktualizováno 03.05. 16:58
Energetická společnost ČEZ navrhuje na červnové valné hromadě vyplatit členům představenstva a dozorčí rady 23 milionů korun. Vyplývá to z pozvánky na valnou hromadu, kterou dnes ČEZ zveřejnil na svém webu.
V loňském roce výplatu tantiém odmítlo ministerstvo financí (MF), přes něž vlastní majoritní, asi 70procentní podíl ve firmě český stát. Tantiémy tak nebyly vyplaceny poprvé od roku 2001, kdy ČEZ začal vyplácet dividendy akcionářům. Letos MF o svém postupu zatím nerozhodlo.
"Na základě podkladových materiálů na valnou hromadu předložených akcionářům vyhodnotí ministerstvo financí hospodářské výsledky společnosti za rok 2015 v kontextu vývoje v odvětví a na základě srovnání s výsledky konkurenčních společností. Své rozhodnutí k návrhu představenstva na výplatu podílu na zisku učiní majoritní akcionář teprve na základě této analýzy," sdělila Kateřina Vaidišová z tiskového oddělení MF.
Valná hromada ČEZ se letos uskuteční 3. června. Představenstvo ČEZ minulý čtvrtek oznámilo, že navrhuje podobně jako v předcházejících třech letech dividendu z loňského zisku ve výši 40 korun za akcii před zdaněním. Pokud valná hromada rozhodne podle návrhu představenstva, bude mezi akcionáře podobně jako v loňském roce rozděleno celkem 21,5 miliardy korun, stát jako majoritní akcionář získá 15 miliard korun.
Kromě rozhodnutí o rozdělení zisku bude mít valná hromada mimo jiné na programu vyčlenění projektů přípravy a výstavby nových jaderných zdrojů v obou českých jaderných elektrárnách Dukovany a Temelín do samostatných dceřiných společností. Rozhodnutí o jejich vzniku přijalo představenstvo polostátní firmy loni v říjnu. Variantu výstavby pod vedením nové dceřiné společnosti firmy již dříve podpořil premiér Bohuslav Sobotka a ministr průmyslu Jan Mládek (oba ČSSD).
"Vyčlenění projektů do účelových společností zvýší flexibilitu volby obchodního a investorského modelu výstavby obou projektů při maximálním zachování jejich hodnoty a umožní transparentní financování obou projektů. To umožní využití jak dluhového financování, tak financování vlastním kapitálem prostřednictvím majetkového vstupu strategického partnera. Tím může být stát, dodavatel nebo například strategický investor," řekl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Dodal, že půjde o plně integrované dceřiné společnosti, které budou využívat služeb útvarů ze skupiny ČEZ.
ČEZ je největší česká energetická firma. Čistý zisk skupiny loni meziročně klesl o osm procent na 20,5 miliardy korun. Tržby vzrostly o čtyři procenta na 210,2 miliardy korun.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.