Energetická společnost ČEZ v úterý podepsala smlouvu s těžební skupinou Czech Coal o dodávkách uhlí z dolu Vršany do elektrárny Počerady. Dohoda může trvat až do roku 2060, uvedl v tiskové zprávě mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Součástí smlouvy jsou i opce pro prodej Počerad Czech Coalu v letech 2016 nebo 2024 za předem sjednanou cenu; její výši ale ČEZ nesdělil. Premiér Petr Nečas (ODS) krok označil za přínosný a pozitivní.
Server deníku E15 v pondělí uvedl, že celková cena kontraktu může dosáhnout až 200 miliard korun. Součástí smlouvy podle deníku je i dohoda o neútočení mezi ČEZ a Czech Coalem a ukončení všech současných sporů.
"Jsem rád, že management ČEZ, v čele s generálním ředitelem Danielem Benešem uzavřel tuto smlouvu," prohlásil na tiskové konferenci Nečas. Za velmi stabilizují krok ji má také ministr průmyslu Martin Kuba (ODS). Podle premiéra dohoda umožňuje dlouhodobé využití hnědého uhlí, tedy jednoho z mála energetických zdrojů, které ČR má. "Za druhé to umožňuje rozvoj tepelných elektráren ČEZ a za třetí se vytváří prostor pro oblast teplárenství," vypočítal Nečas.
"Při uvažovaném ročním odběru pěti milionů tun ročně a při přibližném odhadu ceny jedné tuny uhlí z Vršan ve výši zhruba 400 korun by roční výše kontraktu měla činit asi dvě miliardy korun s pravděpodobným meziročním nárůstem v jednotkách procent," zhodnotil rozsah smlouvy analytik společnosti BH Securities Petr Hlinomaz.
Hlinomaz také soudí, že se podařilo vyřešit jednu z nejistot ohledně výroby elektřiny z uhlí v Počeradech. "Dohoda tak má skutečně stabilizující dopad z pohledu plánování výroby a investic díky dlouhodobému zajištění dodávek uhlí i díky cenovému vzorci, což by mělo omezit případné názorové rozpory mezi oběma stranami v budoucnosti," sdělil.
"To, že se dohodne ČEZ s Czech Coalem na dodávkách uhlí do Počerad považuji za racionální řešení. Počerady jsou nejlepší hnědouhelnou elektrárnou ČEZu," řekl k dohodě předseda představenstva Energetického a průmyslového holdingu (EPH) Daniel Křetínský. Podle Křetínského nabídl ČEZ Czech Coalu poměrně velkorysé podmínky, když jeho vyjednávací pozice byla silnější než u těžební skupiny.
Dohoda mezi ČEZ a Czech Coalem také může zlepšit očekávané výsledky ČEZ v letošním roce. Finanční ředitel energetické skupiny Martin Novák na konci února uvedl, že smlouva by mohla zvýšit letošní zisk před odpisy (EBITDA) až o dvě miliardy korun. ČEZ před uzavřením smlouvy předpokládal, že letošní EBITDA dosáhne 80 miliard korun proti loňským 85,5 miliardy korun.
Cenu uhlí za jeden gigajoule ČEZ a Czech Coal stanovily na 38,8 korun. Podle ČEZ to odpovídá cenám aktuálně sjednávaným na českém trhu a cena je srovnatelná s částkou, za kterou dlouhodobě nakupují i teplárenské společnosti. Do roku 2023 se bude cena postupně přibližovat na úroveň 65 procent ceny černého uhlí na evropských burzách.
Dohoda zajistí Czech Coalu trvalý odběr hnědého uhlí, ČEZ ale bude odebírat pět milionů tun ročně namísto dřívějších 8,5 milionu tun. "ČEZ se tak vzdá veškerého výhřevného teplárenského uhlí, v jednání zůstává pouze odběr studeného uhlí z Vršan pro blízké Počerady. Toto uhlí teplárny nikdy neodebíraly," uvedl Kříž.
Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš uvedl, že dohoda představuje v energetice stabilizační prvek a zajistí dostatek pracovních míst v regionu. "Zároveň se tím otevírá prostor pro rozsáhlejší investice do zlepšování provozu elektrárny Počerady i dolu Vršany," uvedl Beneš.
"Je to dobrá zpráva pro celý severočeský region dosud kriticky ohrožený nejvyšší nezaměstnaností v Česku. Smlouva zakládá dlouhodobou perspektivu pro 1300 zaměstnanců přímo ve skupině Czech Coal. Dalších přibližně 3200 lidí bude mít práci mimo skupinu ve službách a dodavatelských firmách. Je to ojedinělá garance pracovních příležitostí na mnoho desítek let," uvedl Vladimír Rouček, generální ředitel Vršanské uhelné ze skupiny Czech Coal.
Vršanská uhelná na základě dohody hodlá v průběhu příštích deseti let investovat zhruba deset miliard korun, a to zejména do přeložek sítí v Hořanském koridoru a komplexní rekonstrukce těžební technologie. Elektrárnu Počerady vlastněnou ČEZ zase do roku 2016 čeká modernizace.
ČEZ by měl také oznámit, komu prodá svou uhelnou elektrárnu Chvaletice. Zájem o ni mají společnost Litvínovská uhelná ze skupiny Czech Coal a Energetický a průmyslový holding (EPH).
Podle Mladé fronty Dnes miliardář Pavel Tykač, vlastník těžební firmy Czech Coal, prodal část své skupiny, společnost Litvínovskou uhelnou, která ovládá Důl ČSA, dosavadním manažerům skupiny Janu Dienstlovi a Tomáši Fohlerovi. Oba získali po 50 procentech této firmy řádově za miliardy korun. Tykač si podle deníku ponechá Vršanskou uhelnou, která vlastní důl Vršany a Šverma, ale i obchod s elektřinou či některé podíly v teplárnách či strojírnách.