ČEZ se na Slovensku zaměří čisté zdroje tepla a modernizaci

Ekonomika
22. 11. 2017 14:40
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Energetická skupina ČEZ bude na Slovensku rozvíjet takzvanou decentrální energetiku prostřednictvím své dceřiné firmy ČEZ ESCO. Na konferenci v Bratislavě to oznámili zástupci firmy. Z maloobchodního prodeje elektřiny a plynu domácnostem se ČEZ na Slovensku naopak stahuje.

V oblasti decentrální energetiky se chce firma v zemi zaměřit například na modernizaci teplárenských systémů, výstavbu čistých zdrojů pro výrobu elektřiny a tepla, ekologizaci dopravy a renovaci systémů veřejných osvětlení.

Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš řekl, že v energetice přichází doba generační obměny. "Velké elektrárny v budoucnu doplní řada malých decentrálních výrobních zdrojů, které vyrostou v místě samotné spotřeby. Stojí za tím nejen evropská legislativa, ale i technologický pokrok a požadavky samotných zákazníků, kteří chtějí ekologická a úsporná řešení přizpůsobená přímo jejich konkrétním potřebám," podotkl. Slovensko označil za klíčový trh a vlajkovou loď pro export know-how společnosti ČEZ v této oblasti.

ČEZ by mohl v oblasti poskytování energetických služeb na Slovensku spolupracovat se státem ovládanou plynárenskou společností SPP. "Věřím, že do konce letošního roku budeme umět představit společnou představu našich aktivit," řekl na dnešní konferenci předseda představenstva SPP Ján Valko.

ČEZ naopak na Slovensku opouští prodej elektřiny a plynu domácnostem. V současnosti tam mezi nimi má zhruba 65 tisíc zákazníků. Kupujícím má být Východoslovenská energetika (VSE) z energetické skupiny innogy.

"Důvodem prodeje retailového portfolia je to, že se na slovenském trhu chceme soustředit především na nabídku pro firemní zákazníky a energetické služby (ESCO) pro firmy a veřejný sektor. ČEZ ESCO je jedničkou na trhu energetických služeb v Česku a nyní tyto služby začne nabízet aktivněji i slovenským klientům," uvedl dnes mluvčí ČEZ Roman Gazdík.

ČEZ ESCO už na slovenském trhu realizovala některé zakázky prostřednictvím svých dceřiných společností. Firma ENESA například v nemocnicích v Dunajské Stredě, v Trebišově a Svidníku uskutečnila projekty komplexních energetických úspor s celkovou roční garantovanou úsporou téměř 500 tisíc eur (12,7 milionu korun). Firma AZ Klima pak dodala vzduchotechnické jednotky pro haly továren na výrobu automobilů Jaguar Land Rover, KIA Motors a PSA.

Společnost ČEZ ESCO vznikla v roce 2014. Skupina pokrývá energetické potřeby firem, obcí a institucí. Mimo jiné zajišťuje dodávky komodit, energetické audity, energetické poradenství nebo výstavbu kogeneračních jednotek a instalací fotovoltaických elektráren. Komplexní energetické služby (ESCO) nabízí ČEZ kromě Česka a Slovenska také v Polsku a Německu.

Autor: ČTK Foto: Jakub Stadler

Další čtení

Papírnám Brno se ani loni nepodařilo dostat ze ztrátového hospodaření

Ekonomika
15. 7. 2025
Budvaru se zvýší cena v USA, čeká pokles poptávky. Ale hlavní trhy má jinde.

Americká cla zvýší cenu Budvaru v USA. Čeká se pokles poptávky

Ekonomika
15. 7. 2025

Bavlna – co ovlivňuje její ceny na burzách?

Ekonomika
15. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ