ČEZ v Tušimicích buduje datové centrum za 450 milionů

Ekonomika
13. 7. 2017 14:45
Elektrárna Tušimice.
Elektrárna Tušimice.

Společnost ČEZ zahájila ve čtvrtek v areálu elektrárny v Tušimicích na Chomutovsku výstavbu datového centra za 450 milionů korun. Moderní datové centrum plně nahradí zastaralá centra v Praze a Plzni a převezme úlohu hlavního datového centra ČEZ, kterou nyní zastává centrum v Temelíně. Dokončeno by mělo být v roce 2019, řekl novinářům místopředseda představenstva ČEZ Martin Novák.

"Stejně jako všichni ostatní, tak i skupina ČEZ má rostoucí nároky na zpracování dat. Proto jsme se zamýšleli již několik let, jakým způsobem se s tím vyrovnáme. A ta vítězná varianta nakonec byla výstavba vlastního datového centra v areálu elektrárny Tušimice," řekl Novák.

Výstavba vlastního datového centra je pro firmu velikosti ČEZ významně levnější než si datové kapacity externě pronajímat. Dalším důvodem bylo i to, že v uzavřeném areálu elektrárny jsou pro firmu lepší možnosti zabezpečení. "Bude to datové centrum těch nejmodernějších parametrů a bude sloužit čistě pro účely skupiny ČEZ. Díky své velikosti ho zcela vytížíme," doplnil Novák.

Datové centrum vznikne na ploše přes 2 tisíce čtverečních metrů, datový sál bude mít rozlohu 400 metrů čtverečních. Kapacita úložiště bude osm petabajtů, z toho dva petabajty provozní kapacita a šest petabajtů zálohová. Čtvrtinu z celkových nákladů na výstavbu uhradí ČEZ s pomocí dotace z evropských fondů.

Budova datového centra zabere část pozemku z celkových zhruba 20 hektarů po elektrárně Tušimice I. Brownfield po zbourané elektrárně bude nyní hledat další využití, které je ale podmíněno změnou územního plánu. Vzniknout by zde v budoucnu mohly například skleníky na pěstování zeleniny nebo závod na výrobu sádrokartonových desek.

Tepelná elektrárna z roku 1964 byla srovnána se zemí v roce 2005. V areálu tak zůstala pouze elektrárna Tušimice II, která vznikla v roce 1974, mezi lety 2007 a 2012 ale prošla celkovou obnovou.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Sokol Jan

Další čtení

Inflace v Turecku v červnu zvolnila na 35,1 procenta, zůstává nejvyšší v Evropě

Ekonomika
4. 7. 2025

Majetkový úřad prodal bývalé sídlo ÚSTR v Praze na Žižkově za 387 milionů korun

Ekonomika
3. 7. 2025
ilustrační foto

Cestování je hit. Do patnácti let se ztrojnásobí, říká průzkum

Ekonomika
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ