Třinecké železárny koupily dva výzkumné ústavy - VÍTKOVICE-Výzkum a vývoj a firmu H&S PROGRESS, která ovládá bývalý bývalý Výzkumný ústavu Hutnictví železa. Cílem obou akvizic je posílení výzkumných kapacit skupiny Třinecké železárny - Moravia Steel a získat zakázky od jiných hutních podniků, řekl předseda dozorčí rady Třineckých železáren Tomáš Chrenek.
Ve společnosti VÍTKOVICE-Výzkum a vývoj oceláři získali 99 procent, firmu H&S PROGRESS koupili celou. H&S PROGRESS ovládá holding VÚHŽ, jež je nástupnickou společností vzniklou z bývalého Výzkumného ústavu Hutnictví železa v Dobré na Frýdecko-Místecku.
Akvizici v Dobré již podle mluvčího ocelářské firmy Tomáše Želazka potvrdil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže v Brně i příslušný německý antimonopolní úřad. Prodej vítkovického výzkumu schválili dosavadní společníci ostravské firmy, která se tak stala dceřinou firmou třinecké skupiny. K této koupi se podle Želazka antimonopolní úřad nemusel vyjadřovat.
Oba výzkumné ústavy byly založeny v období před 1989, kdy sloužily celému československému hutnictví. V 90. letech se osamostatnily jako privátní firmy. "Oba výzkumy se vzájemně doplňují. Vítkovický výzkum realizoval jen primární výzkum, kdežto VÚHŽ i aplikovaný výzkum a měl k tomu i provozní kapacity s výrobou zhruba 50 000 tun speciálních výrobků z oceli," poznamenal Chrenek. Třinecké železárny proto plánují, že výzkumy sjednotí do jednoho komplexního celku, který pokryje veškeré potřeby českého hutnictví.
"Chceme především zlepšit jejich ekonomiku, získat zakázky od jiných hutních podniků nejen z České republiky a sloužit jako výzkumný servis primárního a aplikovaného výzkumu pro celou paletu hutních podniků. Vítkovický výzkum směřuje velmi intenzivně a má výsledky třeba i v jaderném programu," prohlásil Chrenek s tím, že koupě obou výzkumných ústavů představuje investici v desítkách milionů korun.
Společnost VÍTKOVICE - Výzkum a vývoj zkoumá mimo jiné nové kovové materiály a zkouší materiálové vlastnosti ocelí a slitin. Firma má 80 zaměstnanců a její roční tržby dosahují 90 milionů korun. Společnost VÚHŽ je dodavatelem pro automobilový průmysl, hutnictví a strojírenství, vyrábí automatizační techniku a zařízení pro sekundární metalurgii. Část produkce VÚHŽ je zaměřená na materiálové vstupy z Třince, loni firma podle Mladé fronty Dnes ve výrobě a výzkumu zaměstnávala 240 lidí. V roce 2005 podle údajů v Obchodním věstníku utržila 429 milionů korun proti 341 milionům v roce 2004. Čistý zisk se přitom zvýšil téměř pětkrát na bezmála 20 milionů korun.
Při akvizici se Třinecké železárny musely dohodnout se dvěma akcionáři vítkovického výzkumu a se sedmi vlastníky, kteří ovládali výzkumný ústav v Dobré.
Foto: ČTK/AP