Chyby při výprodejích. Inspekce rozdala pokuty za 5,4 milionu

Ekonomika
15. 9. 2017 10:00
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Za porušení předpisů při prodeji zboží ve slevě nebo za akční ceny udělila Česká obchodní inspekce ve 2. čtvrtletí pokuty za 5,4 milionu korun. Nedostatky zjistila u 43 procent kontrolovaných obchodníků. Nejčastějším prohřeškem bylo špatné účtování cen a rozdíl mezi avizovanými a účtovanými cenami.

"Inspektoři od dubna do června zkontrolovali dodržování akčních cen a slev ve 1433 prodejnách, z toho v 615 zjistili porušení právních předpisů, a to zejména zákona o ochraně spotřebitele," uvedl mluvčí inspekce Jiří Fröhlich. Obchodníci podle inspekce porušovali především nařízení, že ceny na letácích, v regálech i v konečném účtování u pokladny musí být shodné, a povinnost informovat spotřebitele o ceně jejím zřetelným vyznačením na výrobku.

Nejvyšší pokuty za zjištěné nedostatky podle mluvčího udělila inspekce ve sledovaném období společnosti Penny Market, a to dva miliony korun. Obchodní řetězec Tesco dostal od inspektorů pokutu 650 tisíc korun a Ahold 270 tisíc Kč.

Vedle udělených pokut kontroloři zakázali prodej několika stovek párů obuvi, která nesplňovala požadavky právních předpisů. Hodnota zakázaného zboží činila 735 967 Kč.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Šimánek Vít

Další čtení

Inflace v Turecku v červnu zvolnila na 35,1 procenta, zůstává nejvyšší v Evropě

Ekonomika
4. 7. 2025

Majetkový úřad prodal bývalé sídlo ÚSTR v Praze na Žižkově za 387 milionů korun

Ekonomika
3. 7. 2025
ilustrační foto

Cestování je hit. Do patnácti let se ztrojnásobí, říká průzkum

Ekonomika
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ