V přepočtu tři biliony korun. Tolik peněz slíbil čínský prezident Si Ťin-pching na projekty spojené s novodobou obchodní dálnicí spojující Čínu s většinou Asie, Evropy a Afriky. Profitovat z ní budou i české firmy. V rámci delegace prezidenta Miloše Zemana podepsali podnikatelé několik důležitých kontraktů.
Poušť, karavany s velbloudy, čaj, koření a hedvábí - takový obraz se nám zpravidla vybaví pod pojmem Hedvábná stezka. Tento obchodní most mezi Východem a Západem oficiálně vznikl za vlády čínského císaře Wu-ti ve druhém století před naším letopočtem. Prospěl obchodu mezi zeměmi a vedl i k výměně vědomostí či k poznávání jiných kultur.
Vláda "říše středu" se rozhodla myšlenku projektu ekonomické diplomacie oprášit. V roce 2014 proto vytvořila fond k vybudování moderních obchodních tras a k poskytnutí pomoci rozvojovým zemím, které se na oživení dávné obchodní cesty budou podílet. Na konferenci v Pekingu, jíž se před pár dny zúčastnili vysocí představitelé 29 zemí včetně českého prezidenta Miloše Zemana, přislíbil čínský prezident Si Ťin-pching na projekty nové Hedvábné stezky výraznou finanční podporu - 124 miliard dolarů, tedy asi tři biliony korun.
"Měli bychom vybudovat otevřenou platformu pro spolupráci, která bude podporovat a posilovat otevřenou světovou ekonomiku," prohlásil Si Ťin-pching s tím, že Čína hodlá přispět do již existujícího fondu Hedvábné stezky částkou 14,5 miliardy dolarů. Mimo to dvě čínské banky vytvoří systém půjček v hodnotě 55 miliard dolarů na podporu této iniciativy. Čína také bude podle prezidentových slov povzbuzovat své finanční instituce, aby rozšířily objem zahraničních obchodů v jüanech na 300 miliard jüanů (v přepočtu 43,4 miliardy dolarů).
* Jak bude Hedvábná stezka fungovat?
* Kolika ekonomik se tato myšlenka dotkne?
* Jaký slibuje čínský prezident celkový zisk?
* Jakým způsobem budou z tohoto projektu profitovat Češi?
* Co o tom prohlásil prezident Miloš Zeman?
* Jak probíhá v současnosti česko-čínská spolupráce?
* Jaké jsou hmatatelné výsledky vzájemného obchodování?