Čínská společnost CEFC kupuje podíly v českých firmách

Ekonomika
5. 9. 2015 14:30
Čínská firma CEFC koupila mimo jiné i Martinický palác na Hradčanech.
Čínská firma CEFC koupila mimo jiné i Martinický palác na Hradčanech.

Čínská skupina CEFC vstoupila do několika českých firem. Postupně získá téměř 50 procent v aerolinkách Travel Servis, spolu s partnery převezme podíl 79,4 procenta v Pivovarech Lobkowicz Group a stane se minoritním vlastníkem mediálních firem Médea Group a Empresa Media. CEFC podepsala příslušné smlouvy v Šanghaji, kde je při návštěvě Číny prezident Miloš Zeman. Premiér Bohuslav Sobotka i ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) uzavřené dohody vítá. Analytici očekávají příchod dalších čínských investorů.

"My potřebujeme, aby ty zahraniční investice, které tady jsou, byly z mnoha různých zemí, protože nikdy úplně bezpečně nevíme, co se v té které zemi stane, a pak třeba by ty investice mohly vyschnout," řekl novinářům Mládek. "V 90. letech byla ČR oknem do Evropy pro japonské firmy, v letech nultých to bylo pro korejské firmy, nebo stále ještě je, a teď je prostor pro čínské firmy," poznamenal. Zároveň vyjádřil přesvědčení, že investicím mohlo napomoci i to, že prezident Zeman má čínského poradce ze společnosti CEFC.

Čínské firmy v Česku zatím moc neinvestovaly, dosud vytvořily něco přes tisíc pracovních míst. K největší investicím zatím patřily továrna výrobce LCD televizorů Changhong Europe Electric u Nymburka nebo závod státní společnosti Shanghai Maling na výrobu konzervovaného masa na Teplicku.

CEFC, která je největší soukromou společností v Šanghaji, si podle svého prezidenta Čchan Čchao-tuo vybrala Prahu jako sídlo svých evropských aktivit a plánuje je zde další investice ve všech oblastech, včetně cestovního ruchu. Už v týdnu firma informovala o koupi 60 procent fotbalové Slavie, koupi Martinického paláce na Hradčanském náměstí, budovy Živnobanky v Praze a zvýšení podílu v česko-slovenské finanční skupině J&T Finance z pěti na deset procent. Loni v prosinci podepsal memorandum o spolupráci s CEFC český výrobce luxusního skla Moser, který v dubnu otevřel svoji prodejní galerii v Šanghaji.

V letecké firmě Travel Service, která je lídrem v charterové dopravě v ČR, na Slovensku a v Maďarsku a má významný podíl polského trhu, CEFC získá podle dohody nejprve desetiprocentní podíl. Následovat bude nabytí dalších 39,92 procenta akcií. Základní jmění Travel Service se pak zvýší nejméně o miliardu korun.

Aerolinky dosud patřily do skupiny Unimex Group vlastněné Jiřím Šimáněm a Jaromírem Šmejkalem, která podle databáze Prodata držela skrze dceřinou společnost Global Trade Opportunities 36,16 procenta akcií. Stejný podíl měl i podnikatel Roman Vik, zbytek patří cestovní kanceláři Canaria Travel.

Podíl v Pivovarech Lobkowicz získá nově založená společnost LAPASAN, s.r.o., v níž drží většinový 70procentní podíl CEFC. Dvacetiprocentní podíl v novém podniku má společnost J&T Private Equity Group a deset procent ředitel a spolumajitel pivovarů Zdeněk Radil, který má podle smlouvy právo zvýšit svůj podíl na transakci v případě úspěšného naplňování obchodní strategie pivovarů o dalších deset procent. Radil současně dál zůstane generálním ředitelem pivovarů.


CEFC je šestou největší privátní firmou v Číně. Působí především v oblasti financí, energetiky a průmyslu, kde se zabývá zpracováním, skladováním, distribucí a obchodováním s ropnými, agrochemickými, petrochemickými a plynovými produkty.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Vltavská vodní elektrárna ve Štěchovicích po letní opravě najede na plný výkon

Ekonomika
12. 7. 2025

Těžba hnědého uhlí v dole Bílina skončí v roce 2033, potvrdil Český báňský úřad

Ekonomika
11. 7. 2025
ilustrační foto

Cena bitcoinu zlomila další rekord. Krypto posiluje, protože ho chce Trump

Ekonomika
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ